Stellar Protokolü 14’ü geçerek doğruca 15’e gidiyor! İşte nedenleri ve faydaları

Bir duyuruda Stellar, Stellar kamu ağının artık Protokol 15’i atlayarak 28 Ekim’de Protokol 14’e yükseltmeyeceğini söyledi.

Stellar, Protokol 15’in Protokol 14 ile aynı olduğu bildiriliyor, ancak doğrulayıcıların çökmesine neden olabilecek bir sorunu çözüyor.

Stellar test ağı Protokol 14’e yükseltildikten sonra, Stellar Geliştirme Vakfı (SDF) teste devam etti ve iki nadir, özel yapım işlemin doğrulayıcıların çökmesine neden olabileceğini keşfetti.

Neyse ki, Protokol 14 henüz halka açık ağda yayınlanmadı ve hiç kimse test ağında her iki işlemi de yayınlamadı, bu nedenle hiçbir doğrulayıcı hatayla karşılaşmadı.

SDG,

“Bu keşif, test ağının tam da gün ışığına çıkarmak için tasarlandığı türden bir şey: genel ağda bir değişiklik önermeden çok önce, bunu korumalı alan ortamında kapsamlı bir şekilde test ediyor ve kökünü kazımak ve potansiyeli düzeltmek için bolca zaman bırakıyoruz. sorunlar. bu yüzden asla bir üretim ortamında yaşamazlar. “

Halka açık ağı, test ağında halihazırda yayında olan Protokol 15’e yükseltmek için 23 Kasım’da planlanan bir onaylama oylaması var.

Bu bir gecikme gibi görünse de, Stellar Core veya Horizon çalıştıranların Protokol-15’i kurmak için yeterli zamana sahip olmalarını sağlamak için tarih, SDF tarafından kasıtlı olarak geri çekildi.

Stellar SDK çalıştıran ve Protokol 14 sürümü kurulu olanların güncelleme gerektirmediği bildirildi.

Protokol 15, Stellar’da oluşturulan uygulamaların ve hizmetlerin çok daha geniş bir kitleye hitap etmesine olanak tanıyan iki yeni özellik sunar – Zorlu Bakiyeler ve Sponsorlu Rezervler.

Örneğin, kullanıcıları işe almak artık Wage Hits ile bu yeni özellikleri kullanmak çok daha kolay.

Önceden, kullanıcılar kendi yetki alanlarında XLM satın almak ve bu XLM’yi cüzdanlarına aktarmak için bir üçüncü taraf borsası bulmak zorundaydı; bu, güven hatlarını ve teklifleri karşılamak için yeterli rezerv tutma ihtiyacını hesaba katmak zorundaydı. Bu, kripto okuma yazma bilmeyen kullanıcılar için son derece zordu.

Protokol 15, SDF’nin vurguladığı gibi, bu yeni özelliklerin eklenmesiyle bu acı noktayı ele alıyor.

“Protokol 15’ten sonra, bir cüzdan, bir kullanıcının parasını kendi yerel para biriminde kabul edebilen ve anında Talep Edilebilir Bakiye oluşturabilen bir Stellar çapa aracılığıyla uygulama içi para yatırma olanağı sunabilir. Cüzdan daha sonra kullanıcı adına lümen rezervlerini ve işlem ücretlerini karşılayabilir, böylece kullanıcı blok zinciri veya kripto para birimi hakkında hiçbir şey bilmeden uygulamayı hemen kullanmaya başlayabilir. Kullanıcı deneyimi sorunsuz ve hem kripto meraklıları hem de kripto okuryazarı olmayanlar için mantıklı. “