Şimdi Bitcoin’e Girmenin Zamanı Olabilir mi? • Madeni Para Otag’ı

Mayıs ortasındaki çöküş ve ardından gelen düzeltme aşaması, küresel kripto pazarının dinamiklerini tamamen değiştirdi. Piyasa değeri, iki amiral gemisi kripto para birimi Bitcoin ve Ethereum’un geçen yıl Mart ayından bu yana tek günlük en büyük fiyat düşüşlerini kaydetmesinin ardından yalnızca 19 Mayıs’ta 177 milyar dolardan fazla düştü. Buna paralel olarak, Bitcoin’in pazar hakimiyeti de bu yılın Ocak ayındaki %70’ten Haziran ayının ilk haftasında %43’e keskin bir düşüş yaşadı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, aktif Bitcoin adreslerinin sayısı geçen yıl Ağustos ayından bu yana oldukça sabit kaldı. Bununla birlikte, Ocak ayında bu sayıda hafif bir artış görüldü ve aynı rakam 1300 binin üzerine çıktı. Benzer şekilde, Nisan ortası da yine aynı kriterleri geçen adreslerin sayısına tanık oldu.

Yakın tarihli bir röportajda benzer satırlar hakkında yorum yapan BKMC LLC’nin CEO’su Brian Kelly şunları iddia etti:

Baktığım temel ölçütlerden biri, adreslerin ne kadar hızlı büyüdüğüne karşı pazarın beklediği büyüme… Adres büyümesinde neredeyse %20’lik bir düşüş yaşayacağız.

Kaynak: Glassnode

Geçen Mart ayındaki ayrışma sırasında, Bitcoin 3.500 $ fiyat aralığında işlem görüyordu, ancak bir yıl sonra madeni para 60.000 $ işaretini kırarak ATH’sini vurdu. Aynı paralellikleri çizen yatırım yönetimi firmasının yöneticisi şunları söyledi:

Burada tam olarak aynı türden bir duruma bakıyoruz… Mart 2020’den bu yana bu tür bir fark görmedik ve genellikle Bitcoin çok yanlış fiyatlandığında, bu dibe vurmanın bir işaretidir.

Kelly ayrıca, piyasanın şu anda Bitcoin’in temellerini ‘yanlış fiyatlandırdığını’ iddia etti. Analiste göre,

Bitcoin çok momentum odaklı. Şimdi, burada biraz fiyat takibi görmemiz ve bu ivmeyi sürdürmemiz gerekiyor, ancak bana göre hikaye bir parça değişmedi.

Kelly ayrıca, Bitcoin’in 30.000 doların altına düşmeyeceğine dair “oldukça yüksek inancını” da dile getirdi. Ancak, “Bitcoin’in seni aptal gibi göstermenin komik bir yolu var!” ‘ cevabını yumuşattı.

Teknikler dönüyor ve Bitcoin’in momentum takibi, yöneticinin gözünün üzerinde olduğu diğer iki önemli faktör. Olumlu yönlerine vurgu yaparak şunları söyledi:

Kurumsal olarak benimsiyoruz, enflasyon riskinden korunma olarak alıyoruz ve düzenleyici olarak düzenlemeyi sulandırıyoruz. Yasak olmayacak; Onu kümeye taşımaktan bahsediyoruz. Bunların hepsi benim için olumlu şeyler.

Kaynak: Glassnode

İlginç bir şekilde, geçen yıl Kasım-Aralık aylarında uzun vadeli sahipleri satış eğilimini belirlerken, kısa vadeli sahipleri de resme girmeye başladı. Nisan ayına kadar aynı uzatılmış aşamada, kısa vadeli sahipleri arzın büyük bir kısmını aldı.

Ancak bundan sonra trend değişti ve uzun vadeli sahipler varlıklarını biriktirmeye başlarken, kısa vadeli olanlar açıkça uzun vadeli gruba geçmeye başladı. Kelly, bunun yatırımcıların girmesi için “doğru fırsat” olduğunu da vurguladı. Aynı konuda yükselen konumunu da vurgulayan yönetici sözlerini şöyle sürdürdü:

… uzunuz ve uzuyoruz.

Kaynak: Coinstatlar

Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda 35.991.00 dolardan alıcı buluyor.

Sorumluluk Reddi: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğabilecek herhangi bir kayıp veya kazançtan Coin Otağ veya yazarı sorumlu değildir. Hiçbir makale kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.