Rusya Merkez Bankası, ticari bankaların dijital ruble konusundaki endişelerini duyuyor »Coin Otağ

Son on bir ayda, Kripto para birimleri, tüm dünyadaki ülkeler ve düzenleyiciler tarafından kabul edilen ciddi bir varlık sınıfı haline geldi. Son zamanlarda yerel kripto pazarının gelişimini yöneten ülkenin Başbakanı ise Rusya bunlardan biri.

Rusya Merkez Bankası’nın 27 Kasım’da dijital Ruble’yi büyük bankalarla tanıştırma olasılıkları hakkında geri bildirim almak için yaptığı toplantının ardından ülke yine haberlerde yer aldı. Merkez Bankası, Sberbank, VTB, Gazprombank, Moscow Credit Bank (MCB), Post Bank, Russian Standard Bank ve diğerlerinden temsilcilerle bir araya gelen Birinci Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova tarafından temsil edildi.

Yerel haberlere göre, bazı banka yöneticileri Rus dijital para birimiyle devam etmenin sonuçlarından endişe duyuyor. Oturum sırasında hazır bulunan bir bankacıya göre, Proje kredi verenler hakkında net bir fikre sahip değilken, diğer bankacılar Rusya Merkez Bankası’ndan dijital para biriminin çalışıp çalışmayacağı konusunda “daha fazla ayrıntı” beklediklerini iddia ediyorlar. para birimi olarak. Kağıt nakit veya mevcut elektronik ödeme sistemine alternatif.

İsimsiz bir kaynağa göre, çoğu Ticari banka, dijital Ruble’nin üçüncü bir yerel para birimi olacağı fikrini “ciddiye almıyor”.

Ayrıca Russian Standard Bank Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Samokhvalov, “sürdürmek için yeterli altyapıya sahip oldukları” için Hizmet bileşeninin bankalarda uygulanabileceği bir modeli destekleyeceklerini söyledi. Samokhvalov’a göre, Düzenleyicinin dijital Ruble hesapları üzerinde tam kontrole sahip olduğu bir modelde, Bankalar için “yer bırakmaz” ve hatta bir bankanın işlemesine neden olur.

Rusya Merkez Bankası daha önce Dijital Ruble’nin nakit ve nakit olmayan para biriminin yeteneklerini birleştirmesi, yani çevrimiçi ödemelerin hem uzaktan hem de çevrimdışı olarak yapılmasına izin vermesini önermişti. Merkez Bankası, bunun İnternet bağlantısının olmadığı durumlarda “dijital Ruble kullanımını mümkün kılacak özel teknolojilerin” geliştirilmesini gerektireceğine inanıyor.

Ancak Merkez Bankası, Proje ile ilgili çalışmalarına devam etmeden önce piyasa görüşünü dinlemenin önemini vurguladı. Aslında, Federal Rezerv’in finansal piyasa katılımcıları ile dijital Ruble hakkında “danışma raporunda gündeme getirilen konuları tartışmak için” bir dizi toplantı düzenlediği bildirildi.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Ekim ayında Rus CBDC’nin 2021’in sonunda pilot olarak başlatılmasının “mümkün” olduğunu söyledi. Bankanın dijital Ruble’yi piyasaya sürmenin arkasındaki ana nedeni, “dijital finansal teknolojilerin” kullanılmasıdır. Rusya’da ve başka yerlerde genişliyordu çünkü artan sayıda vatandaş artık nakitsiz ödemeleri tercih ediyordu.

Bu arada, bir çalışma kriptoyu Rusya’daki en popüler beşinci yatırım varlığı olarak sıraladı.

Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda 17.703.76 $ seviyesinde.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için Twitter Sayfamıza katılın!