Rusya Bankalar Birliği dijital ruble ile ilgili risklerden bahsediyor »Coin Otağ

Ülkeler arası dijital para planları, birçok ticari bankanın endişesi gibi görünüyor. Sonuç olarak, CBDC’nin özel bankacılık sektörleri üzerindeki etkisine ilişkin birkaç soru ortaya çıktı. Son zamanlarda, Rusya Bankacılar Birliği tartışmaya katılan son ağ haline geldi. Birliğe göre, yerel üye bankalar dijital rubleyi Rusya ekonomisine sokmanın sonuçlarını tarttı.

Birliğin son anketinde ezici bir yanıt, Rus merkez bankası tarafından önerilen para birimiyle ilgili risklere işaret etti. Bu çalışmaya katılan üyeler, CBDC ile ilişkili risklerin, kripto para birimleri ve banka kartlarının kolaylaştırdığı nakitsiz işlemlerle ilişkili risk faktörlerine benzer olduğuna inanıyordu.

Aynı zamanda, siber güvenlik riskleri bile Rus CBDC’nin tüm modelleriyle ilişkilendirildi. Ayrıca anket, dijital rublenin Rusya’daki küçük ve bölgesel bankalar gibi kurumların faaliyetleri üzerinde yüksek bir olumsuz sonuç riski oluşturduğunu gösterdi.

Riskler dikkate alınır

Dernek, dijital rublenin uygulanmasına ilişkin diğer riskleri ayrıntılı olarak açıkladı ve “çevrimdışı ödemelerin, düzenleyicilerin” hileli ödemeleri “tespit etme ve önleme olasılığını önemli ölçüde azalttığını iddia etti. Böyle bir riskin dijital ruble modelini “özellikle tehlikeli” hale getireceğini savundular.

Son zamanlarda, bir dizi yerel banka yöneticisi, Rus dijital para birimine gitmenin sonuçlarından endişe duyuyor. Rusya Merkez Bankası, dijital ruble getirme olasılıkları hakkında geri bildirim almak için 26 Kasım’da büyük bankalarla bir toplantı bile yaptı.

Bahsi geçen oturumda üyelerin dijital rublenin kredi kurumları hakkında net bir fikri olmadığını söylediği bildirildi. Diğer bankacılar, dijital para biriminin kağıt paraya veya mevcut elektronik ödeme sistemine bir alternatif olup olmayacağı konusunda Rusya Merkez Bankası’ndan “daha ayrıntılı bilgi” beklediklerini iddia ettiler.

Bugüne kadar Rus yetkililer, dijital rublenin ülkenin fiatının elektronik bir versiyonu olacağını ve parayı tamamlayacağını iddia ediyor. Tüketicilerin CBDC için dijital cüzdanları kullanmasının yanı sıra “serbestçe” nakit veya banka hesabı kullanmalarına ve paralarını dijital ruble arasında geri dönüştürmelerine izin vermeyi amaçlıyorlar.

Dijital ruble, görünüşe göre Rusya’da ve başka yerlerde “dijital finans teknolojilerinin” artan kullanımının bir sonucudur. Her şeyden önce, bu, artık nakitsiz ödemeleri tercih eden artan sayıda vatandaştan kaynaklanıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için Twitter Sayfamıza katılın!