Kripto Para Birimi Tablosu Okuma Rehberi – Şamdan Grafiği Nasıl Okunur? | CoinOtag

Bir mum grafiğini nasıl okuduğunuzu kripto para birimi grafiği okuma kılavuzumuzla açıklamaya çalışacağız. Birçok analist tarafından kullanılan grafik şekillerinden biri de mum grafiğidir. Bu çizelge ilk kez Japonlar tarafından geliştirilmiş önemli bir teknik analiz yöntemidir. Şamdanlar, belirli bir zaman diliminin açılış, en yüksek, en düşük ve kapanış fiyatlarını gösterir.

Kripto Para Birimi Grafiği Okuma: Şamdan Grafiği Nasıl Okunur?

Grafik Okuma Kılavuzu Kripto Para Birimi Grafiği Okuma – Şamdan Grafiği

Şamdan, açılış ve kapanış fiyatları arasındaki farkı temsil eden gövde adı verilen bir kutu ile bu gövdenin üstünde ve altında gölge adı verilen ince dikey çizgilerden oluşur.

Kapanış açılış fiyatının üzerindeyse, renk tablosunda bazen beyaz bir göz yeşil, kapanış açılışın altındaysa siyah bir gövde ve renkli grafiklerde kırmızı olacaktır. Vücudun büyüklüğüne bağlı olarak buraya çeşitli anlamlar eklenir.

Piyasada kararsızlık hakim ise yani kapanış fiyatı ile açılı fiyat aynı ise buna doji denir.

Analistlerin çoğu piyasayı 1 tek şamdana bakarak yorumluyor ama bu şamdan grafiğinin daha da başarılı ve güvenilir olması için birbiri ardına sıralanan şamdanlara bakmak gerekiyor. Orta vadeli ve özellikle kısa vadeli grafiklerde diğer yöntemlere göre daha başarılıdır. Özellikle günlük tüccarlar için önemli bir yöntemdir.

Grafik Okuma Kılavuzu

Kripto Para Birimi Grafik Okuma ve Şamdan Grafik Analizi Nasıl Yapılır?

Şamdanlar tek tek incelendiğinde, özellikle bir hisse senedi hakkında olası tüm bilgiler ve temel analizler ışığında yorumlanırsa; Piyasanın psikolojisi ve fiyat dinamiklerinin altında yatan nedenler hakkında faydalı bilgiler sağlarlar. Özellikle önemli destek veya direnç seviyelerinde gözlemlenen şamdanlar, üst veya alt dönüş sinyalleri olarak ciddi ilgiyi hak ediyor.

Fakat; Her zaman mum çubuğundan önce gelen trendin yönüne dikkat edilmelidir. Özellikle şamdanlar, tepelerde ve diplerde çok güvenilir sinyaller üretir. Bu nedenle teknik analizde mum grafikleri kullanılmalıdır.

Özellikle kısa vadeli işlem yapanlar bu grafiği daha da fazla kullanmalı. Alt ve üst noktaları belirlemek bazen zordur.

Başarılı hisse senedi ticareti, satın almadan veya satmadan önce modellerin onaylanmasını da gerektirir. Bu teyit bekleme kuralı, piyasa getirilerini yüksek bir yüzdeyle tahmin eden kalıplar için bile geçerlidir.

Teyit edilene kadar sabırlı olmak önemlidir, çünkü bazen çok kısa bir trend veya yan hareket sonucunda bir patern oluşabilir ve patern hiç doğrulanmayabilir.

Teyidin gerçekleşmediği bu gibi durumlarda, kaybetmeyi önlemek için bu süre içinde stop loss tetiklenmemişse yeni bir model gelene kadar beklemek en iyisidir.

şamdan grafiği

Şamdan Grafiği Türleri

Oluşum şekillerine göre farklı tipler oluşturulmuştur. Grafiğin yorumu her gün farklıdır. Şamdan grafiği; Vücudun uzunluğuna, gölgelerin varlığına ve gölgelerin uzunluğuna göre sınıflandırılır ve farklı isimler alır. Günlük fiyat hareketinin gücünü gösteren beden uzunluğu kısa, normal ve uzun olmak üzere üç farklı şekilde tanımlanmaktadır.

Gövde uzunluğu (üstte) küçük olan şamdanlar veya gövdesiz şamdanlar (Doji) piyasada kararsızlığı gösterir. Günün açılış, en yüksek, en düşük ve kapanış fiyatları eşit olduğunda, gövdesi ve gölgesi olmayan bir Düz Doji oluşur. Flat Doji, genellikle veri hatalarından veya işlem görmeyen günlerden kaynaklanır. Üst gölgesi, alt gölgesi veya her ikisi birden olmayan uzun beyaz (boş) veya uzun siyah gövdelere Marubozu denir.

Gövde renginin ne olduğu, alıcıların (beden beyaz ise) veya satıcıların (gövde siyahsa) o gün piyasayı kontrol edip etmediğini gösterir.

Birlikte düşünülen ve yorumlanan birkaç şamdan anlamına gelen oluşumlar; iki, üç, dört veya beş ardışık mum çubuğundan oluşur. Bunlardan en yaygın olanı iki mum kalıbıdır. Dört veya beş mumlu oluşumlar çok nadirdir. Formasyonların çoğu simetriktir. Boğa formasyonları, şekil olarak aynı ancak gövde rengi ve göreceli konum bakımından farklı olan düşüş çiftlerine sahiptir. Ancak bu simetri kuralına uymayan birkaç oluşum vardır.

Ayrıca şunları da fark edebilirsiniz:

CoinOtag’dan Bitcoin haberlerini, Coin Haberlerini ve Coin Yorumlarını takip edebilirsiniz; Ayrıca Instagram’da ve twitter’Siz de takip edebilirsiniz!