IOHK, Cardano topluluğu için 250 bin dolarlık fon başlattı

IOHK, bugün bir blogda, Cardano blok zincirinde daha fazla geliştiricinin merkezi olmayan uygulamalar veya dApp’ler oluşturmasını sağlamak için bir deney olan Project Catalyst’e 250.000 ABD doları kamu finansmanı sunacağını duyurdu. Ayrıca, Cardano’nun yerel kripto para birimine sahip olan kullanıcıların ADA’nın fikirlerini sunabilecekleri, işbirliği yapabilecekleri, oy verebilecekleri ve ‘favori’ projeleri finanse edebilecekleri belirtildi.

Bu topluluk oylaması, Cardano yol haritasının bu yıl içinde başlatılacak olan ‘Voltaire’ aşamasının ilk bileşeni olacak.

Cardano, hakemli ve tamamen açık kaynaklı bir blok zinciri olan akıllı bir sözleşme platformudur ve Voltaire, Cardano ekosisteminde önemli bir yapı taşıdır ve ADA sahiplerinin platformun gelecekteki gelişimi ile ilgili kararlar almaya dahil olmalarına izin verir.

IOHK açıklamasında, ilk kamu fonunun, topluluktaki herkesin erişebileceği ve “kazanan teklifi” uygulamak için kullanabileceği 250.000 $ ‘a kadar ADA’yı içereceğini belirtti. Haber bülteni, diğer tekliflerin platformda veya geliştirilme aşamasında olduğu söylenen yeni mobil oylama uygulamasında incelenebileceğini daha da detaylandırdı.

IOHK İcra Kurulu Başkanı Charles Hoskinson, bir tweet ile bu hareketi Cardano için yeni bir dönemin başlangıcı olarak nitelendirdi.

Bu kalabalıkta sunum yapmaktan çok heyecan duyuyoruz: https://t.co/kyoQTHjQpF Dor ve ekibi zincir içi yönetimin sınırlarını zorlayan olağanüstü işler yaptı ve Cardano için yeni bir çağ başlatmak üzereyiz

– Charles Hoskinson (@IOHK_Charles) 16 Eylül 2020