Fiyat Analizi: BTC, ETH, BNB, ADA, DOGE

Teknik göstergeler ve Bitcoin’in sıkışıp kaldığı fiyat aralığı, BTC ve altcoinlerde keskin, trend değiştiren bir kırılmanın oluşmaya devam ettiğini gösteriyor.

Bu haftanın başlarında, Çin Halk Bankası başkan yardımcısı Fan Yifei, Tether (USDT) gibi stablecoin’lerin “uluslararası para ve ödeme sistemi için riskler ve zorluklar” oluşturduğu konusunda uyardı. Fan, Bitcoin’i spekülasyon için bir araç ve “finansal güvenlik ve sosyal istikrar” için potansiyel bir tehdit olarak nitelendirerek, Bitcoin’i bile yedeklemedi.

Çin’den gelen paranın yanı sıra, bazı yatırımcılar olası bir düşüş işareti olarak Grayscale Bitcoin Trust’ta büyük miktarda Bitcoin’in kilidinin açılmasına odaklanıyor. Bununla birlikte, kripto ticaret şirketi QCP Capital tarafından yapılan piyasa analizi, olayın “GBTC’nin kendisi dışındaki genel pazar üzerinde önemli bir etkisi olmayacağını” söyledi.

Bu günlerde yatırımcılar için en zor sorulardan biri mevcut piyasaya nereden girileceğidir. İlk 10 kripto paranın grafiklerini inceleyelim ve bu sorunun cevabını arayalım.

BTC/USDT

Bitcoin, son birkaç gündür 31.000 ila 42.451,67 dolarlık dikdörtgenin alt yarısında işlem görüyor. Bu, talebin daha yüksek seviyelerde düştüğünü ve ayıların kısa pozisyon başlatmak için keskin bir ralli beklemediğini gösterdiği için olumsuz bir işaret.

BTC Grafiği

20 günlük üstel hareketli ortalama tekrar düşmeye başladı ve göreceli güç endeksi (RSI) 46’nın altına düşerek ayıların hafif bir avantajı olduğunu gösteriyor.

Fiyat mevcut seviyeden yükselirse, alıcılar fiyatı 36.670$’a geri çekmeye çalışacaklar. Bu direnci kırmak, gücün ilk göstergesi olacaktır. Bu da 42.451.67 dolara yükselişin önünü açacak.

Bununla birlikte, BTC mevcut seviyeden 28.000 dolarlık desteğe düşerse ve destek kırılırsa, panik satışı Bitcoin’i bir sonraki 20.000 dolarlık destek noktasına kadar götürebilir.

ETH / USDT

Ethereum, 7 Temmuz’da 50 günlük basit hareketli ortalamanın üzerine çıktı ancak boğalar daha yüksek seviyeleri sürdüremedi. Bu, kısa vadeli yatırımcıların kâr rezervasyonu ve agresif ayıların kısa vadeli sahte yükselişi olabilir.

ETH grafiği

ETH/USDT çifti 8 Temmuz’da 20 günlük EMA’nın altına düştü. Ancak bu, boğaların 2.000 dolarlık desteği agresif bir şekilde savunduğuna dair olumlu bir işaretti. Alıcılar fiyatı hareketli ortalamaların üzerine çıkarabilirse parite düşüş trendi çizgisine doğru yükselebilir. Bu seviyenin üzerinde bir kırılma, düzeltmenin sona erdiğinin ilk göstergesi olacaktır.

Alternatif olarak, fiyat hareketli ortalamalardan geri dönerse, ayılar pariteyi 2.000 doların altına çekmeye çalışacak. Başarılı olurlarsa, parite 1.728.74 $ ‘dan kritik desteğe düşebilir. Bu, dikkat edilmesi gereken önemli bir destek çünkü eğer kırılırsa düşüş momentumu artabilir ve düşüş 1,536,92 dolara kadar uzatılabilir.

BNB/USDT

Binance Coin’deki ralli, ayıların daha yüksek seviyelerde satmaya devam ettiğini gösteren 50 günlük SMA’dan gelen tepkidir. Satıcılar şimdi fiyatı 20 günlük EMA’nın altına çekmeye çalışacak.

BNB grafiği

Başarılı olurlarsa, BNB/USDT çifti 276,40$-264,26$ destek bölgesine kadar düşebilir. Düz hareketli ortalamalar ve orta noktanın hemen altındaki RSI, arz ve talep arasında bir denge olduğunu gösteriyor.

Parite mevcut seviyeden yükselir veya destek bölgesinden toparlanırsa, boğalar fiyatı tekrar 50 günlük SMA’nın üzerine çıkarmaya çalışacak. Bunu başarırlarsa, parite 379.58 dolara ve ardından 433 dolara kadar çıkabilir.

Alternatif olarak, ayılar fiyatı 264,26 doların altına düşürürse bir sonraki durak 211,70 dolar olabilir. Bu seviyenin altında bir kırılma, düşüş trendinin yeniden başladığını işaret edecektir.

ADA/USDT

5-7 Temmuz arasında 20 günlük EMA’nın üzerinde kalmasına rağmen, Cardano’nun yatay eğilimi alım eksikliğine işaret etti. Bu nedenle, kısa vadeli tüccarlar 8 Temmuz’da fiyatı 20 günlük EMA’nın altına çeken karlar elde etmiş olabilir.

ADA grafiği

Fiyat, bugün 1.28 dolarlık destekten tepki aldı. Boğalar şimdi ADA/USDT çiftini 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarmaya çalışacak. Başarılı olursa, alıcılar 50 günlük SMA’daki direnci kırmaya çalışacak ve pariteyi düşüş trendi çizgisine geri itecek.

Öte yandan, fiyat 20 günlük EMA’dan geri dönerse, ayılar pariteyi 1,28 doların altına itmeye çalışacak. Bu olursa, parite kritik desteğe 1 dolardan düşebilir. Bu, aşağı yönde izlenmesi gereken seviye olmaya devam ediyor, çünkü bunun altında bir kırılma uzun likidasyonla sonuçlanabilir. Bu olursa, parite 0,68 dolara kadar düşebilir.

DOGE/USDT

Dogecoin 8 Temmuz’da 0,21 dolarlık desteğin altına düştü. Ancak boğalar daha fazla düşmesine izin vermedi ve pariteyi 20 günlük EMA’ya doğru itti.

DOGE grafiği

Boğalar şimdi fiyatı 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarmaya çalışacak. Böyle bir hareket, alıcıların geri dönüş yapmaya çalıştığının ilk göstergesi olacaktır. 20 günlük EMA’nın üzerinde devam ederse, DOGE/USDT çifti 50 günlük SMA’ya geçebilir.

Bununla birlikte, negatif bölgedeki aşağı yönlü hareketli ortalamalar ve RSI, ayıların hakim olduğunu gösteriyor. Fiyat 20 günlük EMA’dan geri dönerse, satın almanın daha yüksek seviyelerde düştüğünü gösterecektir.