Euro Yorumları / Ahlatcı Yatırım – 29.09.2020

Haftanın son işlem gününde zayıf veri akışı devam ederken, artan vaka sayısı ve Doğu Akdeniz’deki gerilimin neden olduğu endişelere ilişkin kaydedilen olumlu açıklamalara dikkat çekilmeye devam etti. Haftanın ilk işlem gününde yurt içi ve Euro Bölgesinde zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, Avrupa Birliği 16 üye ülkede yeni tip koronavirüs nedeniyle istihdam koruma programları için 87,4 milyar Euro’luk mali desteği onayladı.

Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’ne gün içinde konuşan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Banka’nın koronavirüs krizi sonrası bölgedeki toparlanmayı daha fazla parasal teşvikle desteklemeye hazır olmaya devam ettiğini söyledi. Günün sonunda Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilimin Türk mal varlığına baskı yaptığı, haçın 9,00 TL’nin üzerinde yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü görüldü.

Teknik olarak bakıldığında, haçın 9.10 seviyesinde belirleyici kaldığı görüldü. 9.07 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece, yükselme eğilimi devam ederse sırasıyla 9.12, 9.15 ve 9.17 seviyeleri izlenecek önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlarla birlikte çaprazdaki düşüş eğilimi 9.07, 9.05 ve 9.02 destek seviyeleri izleyebilir.

Kaynak: Ahlatcı Yatırım Sabah Bülteni