Ethereum’un Temel Katmanı için Vitalik Buterin’in Tercihi Nedir? • Madeni Para Otag’ı

Blok zincirlere gerçek dünya verilerini sağlayan merkezi olmayan ağ olan Chainlink, Oracle alanında değerli bir rakip olduğunu kanıtladı. Öte yandan, Ethereum akıllı sözleşme işlevselliği ile bu alanda zaten iyi bilinmektedir. Bununla birlikte, ikincisi ekosistemde en aktif olarak kullanılan blok zinciri iken, birincisi en yaygın kullanılan Oracle ağıdır.

Ek olarak, ekosistem son zamanlarda akıllı sözleşmelerin hibrit akıllı sözleşmelere geçişini gördü ve evrim hala devam ediyor. İlginç bir şekilde, birkaç hafta önce Chainlink Kurucu Ortağı Sergey Nazarov, bir podcast’te akıllı sözleşmeleri her zaman ekosistemin şimdi hibrit akıllı sözleşmeleri gördüğü şekilde gördüğünü iddia etti ve şunları söyledi:

“Akıllı bir sözleşme, her zaman kodlanmış bir anlaşmayı, (gerçek dünyada) ne olduğu hakkında bir şeyi kanıtlayan bir sistemle, kurcalamaya karşı son derece dayanıklı, bir blok zincirinde güvenilir bir şekilde birleştirmiştir.”

Chainlink ekosisteminde gelişen hibrit akıllı sözleşmelerin özüne ışık tutan Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin kısa süre önce şu yorumu yaptı:

Bence akıllı sözleşmelerin bir tür zincir dışı veri kullanan birçok şey yapması kesinlikle gerekli… O yüzden kehanet sağlayan projeler kesinlikle çok önemli. Kesinlikle farklı kullanım durumları vardır.

Bir diğer önde gelen blockchain şirketi Algorand da kripto alanında varlığını hissettirdi. 3 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile ALGO, basın zamanında CoinMarketCap’te 41. sırada yer aldı. Buterin iki ağ arasında paralellikler çizdiğini iddia etti:

Chainlink, ‘Size verileri hızlı bir şekilde veren bu akıllı otomatik sistemimiz var’ üzerinde dururken, Algo’da hız umurlarında değil.

Algorand’ın ağı temel olarak yalnızca ademi merkeziyetçilik, ölçeklenebilirlik ve güvenliğe odaklanır. Ancak, “hız” faktörünü tamamen ortadan kaldırmamak için “anında” işlem kesinliği sağlamayı amaçlamaktadır.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, son 90 gün içinde LINK “anormal derecede riskli” iken ALGO “son derece değişken” olmuştur. Ek olarak, aynı zaman diliminde Chainlink ve Algorand, 0.76’lık pozitif bir korelasyon paylaştı; bu, ALGO’nun fiyat hareketinin etkisinin LINK üzerinde oldukça iyi bir şekilde sürdüğü anlamına geliyor. Ancak geçen hafta boyunca LINK %4.36’dan fazla düşerken ALGO %10.07 arttı.

Buterin, şöyle devam etti:

Chainlink kesinlikle Oracle tasarım alanının önemli bir bölümünü alıyor ve kesinlikle çok memnunum.

Ayrıca yönetici, Chainlink ve diğer Katman-2 teknolojilerinden “etkilenmiş” görünse de, Ethereum’un ekosistemine bir oracle ağı dahil etme olasılığını tamamen dışladı.

Çok fazla işlevsellik sağlamaktan kaçınmak için kişisel olarak Ethereum’un temel katmanını tercih ediyorum ve bu nedenle Ethereum’un kendisinin yalnızca işlemleri analiz eden bir eş platform gibi olmasını tercih ediyorum.

Buterin’e göre, Ethereum, ekosistemdeki diğer sağlam projelerin zaten “ilginç” şeyler yaptığını belirterek, birinci kademede çok fazla şey yapmayarak daha iyisini yaptı.

Ethereum (ETH) fiyatı şu anda 2.723,36 $ seviyelerinde alıcı buluyor.

Sorumluluk Reddi: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğabilecek herhangi bir kayıp veya kazançtan Coin Otağ veya yazarı sorumlu değildir. Hiçbir makale kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.