Ethereum’un güvenlik modeli hakkında bilmeniz gerekenler »Coin Otağ

Günümüzde dijital varlık ortamı, Ethereum 2.0’ın nihayet gerçekleştiği gerçeğine yavaş yavaş alışıyor. Aslında, Beacon Chain’in yakın zamanda piyasaya sürülmesinden sonra, daha fazla gecikme ve bariz destek eksikliği hakkındaki söylentiler bastırıldı.

Yakın tarihli bir Coinmetrics raporu, Ethereum ekosisteminde gelişen bir kriteri vurgulamak için hızlıydı. Rapora göre, Ethereum’un hashrate’i son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyelerine tırmanıyor. Aslında, hashrate 1 Aralık’ta yeni bir ATH’ye dokundu ve ardından büyüme tutarlıydı.

Şimdi, ilginç olan şey, Ethereum 2.0 aslında Proof of Stake’i desteklese de, ETH’nin hashrate’inin ETH 2.0 beacon zincirinin lansmanından bir gün sonra yeni bir zirveye ulaşması.

Şimdi, Ethereum 2.0, Ethereum’un güvenliğini gerçekten iyileştirirken, Ether’in para politikası hakkında bilinmesi gereken çok şey var.

Ethereum 2.0: Enflasyon Oranı ve Güvenlik

Resim

Kaynak: Twitter

Ethereum 2.0 işaret zincirinin piyasaya sürülmesinden sonra, ETH’nin yıllık enflasyon oranı% 1’in oldukça altına ve hatta Bitcoin’in enflasyon oranının altına düşecek. Şimdi, enflasyon oranındaki düşüşün Proof-of-Stake’e geçişle çok ilgisi var.

Burada, PoS’nin temel önermelerinden birinin, Pay sahiplerinin bir dolar ödülü için isteyerek daha yüksek sermaye maliyeti ödemesi olduğunu belirtmek önemlidir. Çoğu zaman, Paydaşlar, ASIC ekipmanına yatırım yaparken olduğu gibi değer kaybetmeyen bir rakam olan fırsat maliyetiyle karşı karşıya kalır.

Bu nedenle, daha yüksek sermaye maliyetleri, Ethereum’a saldırmanın maliyetini de artırdığı için bir avantajdır.

Güvenlikte Minimum Sorun?

Ethereum, yüksek sermaye maliyeti ile daha düşük dolar ödülleri için neredeyse eşit bir güvenlik seviyesine ulaşır. Popüler olarak Ryan Watkins tarafından ‘Minimum Gerekli Verme’ olarak anılan ETH 2.0, Ethereum’u güvende tutmak için minimum miktarda ihraç gerektirir. ETH 2.0 para politikası Ethereum’un ağını optimize ederken, Bitcoin’in para politikası bir şekilde ‘parasal mükemmellik’ için ateş ediyor.

Yukarıda bahsedilen argümanın tek yakalaması, Faz 1.5’in (Ethereum 1.0, ETH 2.0 ile yarı yolda birleştirildi) hala 12-24 ay uzakta olmasıdır, bu da gelecek için yukarıdaki argümanı yapan ancak yine de kaçınılmaz olan bir şeydir.

Bitcoin’in para politikasının Ethereum ile çatışabileceği bir zaman gelecek ve BTC’nin iletişimi ve açıklaması daha kolay olsa da, Ethereum’un güvenlik modeli PoS nedeniyle teorik olarak daha sürdürülebilir olabilir.

Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda 17.992,42 dolar seviyesinde.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için Twitter Sayfamıza katılın!