Ethereum ve Bitcoin Hakkındaki Bu Acı Gerçekle Yüzleşebilir miyiz? • Madeni Para Otag’ı

Son birkaç yıldır, Bitcoin ve Ethereum topluluklarının fiyat performanslarına rağmen cömertçe “maksimalist” ve “shitcoiner” etiketlerinin kullanılmasıyla sık sık birbirlerinin boğazına takıldığını gördü. Bir bakıma, yukarıda bahsedilen tartışma, hem Bitcoin hem de Ethereum’un ne kadar güçlü bir şekilde konumlandığının ve baskın olduğunun bir yansıması. Aslında, özellikle Ethereum’un yakında Bitcoin’in yerini alabileceği beklentileri üzerine, aynı şey biraz sonra toplanmış gibi görünüyor.

Bitcoin vs Ethereum tartışması, Bankless’in bu sefer konuk ‘altcoin katili’ Eric Wall’un yer aldığı son bölümünde tartışılan konulardan biriydi. Kripto topluluğu içindeki popüler ‘dijital biyolog’ Wall, Bitcoin topluluğu ile sıraları kırma eğilimi nedeniyle uzun zamandır tartışmalı olarak selamlandı.

Wall’a göre, Bitcoin maksimalistleri çoğu zaman birçok şeyi yanlış anlıyor ve analist Bitcoin’cilerin “Bitcoin topluluğu dışından gelen hiçbir yeniliğe güvenmediğini” iddia ediyor.

Analiste göre, Bitcoin topluluğundaki çoğu, Ethereum üzerinde L2 çözümleri oluşturmaya dahil olan araştırmayı tanımamakta ve takdir etmekte başarısız oluyor; Wall, örneğin Ethereum’daki Lightning ve roll-up’lar arasında bir karşılaştırma yapacak.

“Ethereum’daki Katman 2 çözümleri, Bitcoin ile yapamadığımız faydalar sağladı çünkü ademi merkeziyetçilik yok, Bitcoin’de sanal makinemiz veya isterseniz op kodlarımız yok ve Zk roll-up’ları ve Optimistic roll-up’ları mükemmel katman 2 yapılarıdır. ve sistem Biraz yükseltmeden onları Bitcoin üzerine inşa edemeyiz.”

Wall ayrıca, topluluktaki Bitcoin’cileri olayların teknolojik yönüyle ilgili olarak “iyi niyetle hareket etmemekle” suçladı.

Burada Wall’un görüşlerinin geçmişte John Carvalho ve Peter Todd tarafından “potansiyel olarak tehlikeli” olarak adlandırılmasıyla ezici bir muhalefetle karşılandığını belirtmekte fayda var.

Bunun Arcane Assets’in CIO’su Eric Wall’u bir altcoin mi yoksa maksimalistlerin dediği gibi bir “shitcoiner” mı yaptığı sorulduğunda, analist HAYIR yanıtını verdi.

Wall, Bitcoin’e çok fazla güvendiğini ve kripto varlığının dijital altın olarak “bacakları olduğuna” inandığını savunmaya devam edecek. Bununla birlikte, yöneticiye göre Ethereum’un blok zinciri protokolünün neler yapabileceğini görmek isteyip istemediğini görmek için daha ilginç bir proje olduğunu söyleyerek Ethereum’u övdü.