Ethereum Bitcoin’i Geçebilir mi? • Madeni Para Otagi

Ethereum ve Bitcoin’i rakip olarak gören birçok insan var. Gelin bu iki dijital para birimini karşılaştırdığımız yazımızı inceleyelim.

Ethereum’un Daha Fazla Kullanım Alanı Var!

Bu tartışma geçmişten günümüze sıklıkla dile getirilmiştir. Finans devi Guggeheim’ın kurucu ortağı Todd Morley, geçtiğimiz aylarda Bitcoin’in tek bir şey olduğunu düşündüğünü ancak akıllı sözleşmeler sayesinde Ethereum’un çok daha fazla kullanım alanına sahip olduğunu söyledi. Dijitalleşme adımları atamayan işletmelerin geride kalacağını savunan Morley, bunun Ethereum ağında sağlanacağını da söyledi.

Karşılaştırmak mümkün mü?

Bitcoin ve Ethereum

Bitcoin ve Ethereum dijital para birimleri olsa da tam olarak karşılaştırmak mümkün değildir. Ethereum, akıllı sözleşmelerin ve merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesi için daha çok bir platformdur. Bitcoin ise ulusal para birimlerinin yerini almayı hedefleyen alternatif bir dijital para birimidir. Ayrıca, Bitcoin sınırlı bir dijital varlıktır. Ethereum ise sınırsız bir dijital varlık kaynağıdır.

Ethereum Bitmemiş Bir Projedir!Ethereum ve Bitcoin

Ethereum’un hala geliştirme aşamasında olduğunu ve bununla birlikte ilgili ve çekici bir proje olmaya devam ettiğini hatırlamak önemlidir. Bu nedenle uzun vadede Bitcoin ile rekabetinin artacağını düşünmek haksızlık olmaz. Ethereum kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri olan gas ücretleri geçtiğimiz aylarda düşüş yaşadı ancak 2.0 güncellemesi ile birlikte sorun olmaktan çıkması bekleniyor. Bu, Ethereum ve kullanıcılarının fiyatına büyük ölçüde katkıda bulunacaktır.

Bitcoin ve Ethereum Arasındaki Bazı Farklar!

İki dijital para birimi arasındaki temel farklardan biri, Ethereum’un programlanabilir olmasıdır. Bitcoin’in yazılım değişikliği biraz yavaş olabilir. Bitcoin’in madencilik sistemleri işlemci gücüne göre değişiklik gösterebilir. Ethereum ise grafik kartlarıyla eşitlikçi ASIC adı verilen bir sistemle üreticilerin eşitliğini sağlıyor. Aynı zamanda Bitcoin ilk kripto para olarak insanlar arasında daha popüler. Ancak aşırı fiyatlara yükselen fiyatının etkisinin daha çok tercih edilen bir kripto para olmasına neden olduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki yıllarda bu rekabetin artması ve Ethereum’un lider kripto para birimi haline gelmesi imkansız değil. Ancak Bitcoin’i tahttan indirmenin kolay olmadığını hatırlamakta fayda var.