Elon Musk Neden Aşamalı Olarak Bitcoin’i Düşürdü? • Coin Otag

Elon Musk, uzay aracı inşa ederken, hiperloop sistemleri kurarken ve bir elektrikli araç işi yürütürken eğlenmek için ne yapıyor, Tesla? Kripto topluluğundaki çoğunluk buna kripto ile ‘pompala ve boşalt’ veya ‘dolandırıcılık’ diyecek. Kripto para birimleri ve fiyat hareketleri son birkaç aydır manipülasyona maruz kaldı.

Twitter’da 55 milyondan fazla takipçisi olan Musk’ın her tweet’i kripto para piyasasını önemli ölçüde etkiliyor. Peki ya ekosistemin temel ilkesi olan merkezi olmayan finans?

Bu, merkezi olmayan bir endüstrinin temel ilkesine aykırıdır.

Örneğin, Bitcoin’in Musk’ın katılımından önceki ve sonraki fiyat hareketini, son ATH’sinden bu yana kabaca %40’lık bir düzeltmeyi düşünün. Öte yandan DOGE de bu durumdan etkilendi.

Quant yatırım firması Cambrian Asset Management’ın CIO’su Martin Green, kripto piyasalarıyla ilgili olarak Musk faktörünü ele alan en son kripto meraklısı olarak şunları söyledi:

Çoğu zaman haberin kendisi, Elon’un tweet’i gibi, farklı bir durumda farklı bir sonuç üretir.

Ona göre Musk’ın tweet’i çevreyi umursamıyor.

Ayrıca, düşüş göstergelerini ağırlaştıran sistemdeki kurumsal spot satın alma ve kaldıraç eksikliği sorununu da ele alarak şunları ekledi:

Spot alıcılar ve spot satıcılar arasındaki marjinal farkın düzleşmesi çok daha tarafsız hale geldi. Görünen o ki çok büyük bir yükselen spot talep birikimi vs. yok.

Bitcoin’in tanık olduğu düşüşle ilgili olarak şunları söyledi:

Herhangi bir aşağı yönlü hareket, bir satış baskısı dalgası yarattı. O zamanlar bu kadar kaldıraç yoktu, kurumsal spot hacmi inşa ediliyordu.

Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda 36.982.00 dolardan alıcı buluyor.

Sorumluluk Reddi: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğabilecek herhangi bir kayıp veya kazançtan Coin Otağ veya yazarı sorumlu değildir. Her iki makale de kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.