El Salvador’un Bitcoin Macerası | Herkes Gerçekten Kabul Edilecek mi? • Madeni Para Otag’ı

El Salvador’un Bitcoin’i bölgede yasal bir ihale haline getirme arayışı, özellikle bunu yapan ilk ülke olduğu için birçok kişi tarafından coşkuyla karşılandı. Konuyla ilgili kongre oturumu, ulusal kriptonun benimsenmesi lehine ezici bir çoğunluk gördü. İktidar makamları bunu, en fazla sayıda sakinin yararına ulusal zenginliği desteklemek için bir fırsat olarak görüyor.

Ancak, neden gerekli görülüyor?

Latin Amerika ulusu bir zamanlar dünyanın en şiddetli ülkesiydi. Zayıf fiat hakimiyeti, yüksek enflasyon oranlarıyla birleştiğinde bölgenin konumunu diğer ülkelere kıyasla kötüleştirdi. Buna ek olarak, yüksek havale ücretleri ekonomiyi, özellikle de ülkenin banka hesabı olmayan önemli nüfusunu felce uğrattı. Ergo, Başkanın kendisi kripto para birimlerinin potansiyel avantajlarını geniş ölçüde genişletti.

Toplum bu “oybirliği” kararına nasıl tepki verdi?

Durum ne olursa olsun, Bitcoin’i yasallaştırmakla ilgili her şey aynı mantıkla kurulmuş gibi görünüyor. Bu önceki mantıktan farklı değil. Bitcoin girişimini yayınlayan El Salvador, şimdi BTC’nin gerçek hayatta yasal ihale olarak nasıl çalışacağına dair daha karmaşık ayrıntıları listeliyor.

Bazı yetkililer, Bitcoin’i ücret ödeme aracı olarak dahil etmenin bir yolunu ararken, farklı muhalefet liderleri aynı konuda endişelerini dile getirdiler.

Bazı yetkililere göre:

Ülke, maaş ödemeleri için Bitcoin (BTC) kullanmaya henüz hazır değil.

Ayrıca, yakın tarihli bir araştırmaya göre, El Salvador merkezli girişimcilerin çoğu, özellikle küçük ve orta sektör girişimcileri, Bitcoin’in katılımıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Bunun nedeni, yatırımcıları çekme yeteneklerini etkileyebilmesidir. Bu nedenle, El Salvador Ticaret ve Sanayi Odası’nın (CAMARASAL) gözlemleriyle desteklenen Bitcoin kullanımının ‘isteğe bağlı’ olması gerektiğini söylüyorlar.

Söz konusu rapora göre, %96’sı yukarıda belirtilen ifadenin lehinde oy kullandı, yani kripto varlık işlemi isteğe bağlı olmalı, geri kalanı ise aleyhte yani zorunlu olarak oy kullandı. Ayrıca, %49’u Bitcoin’in hareketinden endişe duyduklarını söylerken, %39’u bunun “güvensizlik yarattığını” söyledi.

Bu tür bulguların zamanlaması çok önemlidir, özellikle Madde 7’de belirtildiği gibi,

Her ekonomik ajan, bir mal veya hizmet alıcısı tarafından teklif edildiğinde Bitcoin’i bir ödeme şekli olarak kabul etmelidir.

Diğer yönetici-yönetici yanıtları

Bu tür tepkilere sahip olanlar sadece girişimciler değil. CAMARASAL Başkan Yardımcısı Carmen Irene Alas da aynı konuda şunları söyledi:

İlgili sektörleri temsil eden disiplinler arası bir grupla kapsamlı bir istişare, bu kanunu işleten yönetmeliğin oluşturulması için esas olacaktır.

Bildiriye karşı artan muhalefet, El Salvador’un Bitcoin’in uygulanmasında yardım talebini reddeden Dünya Bankası ile yazışmalarda da okunabilir. Bir sözcü şunları söyledi:

Hükümet Bitcoin konusunda yardım için bize başvursa da, çevresel ve şeffaflık eksiklikleri göz önüne alındığında bu, Dünya Bankası’nın destekleyebileceği bir şey değil.

Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda 35.778.00 dolardan alıcı buluyor.

Sorumluluk Reddi: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğabilecek herhangi bir kayıp veya kazançtan Coin Otağ veya yazarı sorumlu değildir. Hiçbir makale kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.