DeFi’nin Geleceği, DAI’nin Tether’e Meydan Okumaya Devam Etmesini Belirleyecek

Önceki yıla kadar, çoğu büyük ülke sosyal medya devi Facebook’un stabilcoin’i Libra’nın lansmanının karşı tarafında yer almıştı. Ancak bir yıl sonra, sadece kripto para birimlerine değil, sabit para birimlerine de ilginin arttığını fark ettik. Coin piyasasında Stabilcoin arzı 10.116 milyara ve Tether’e ulaştı [USDT] % 74,18 pazar payı elde etti. Bu artış, Bitcoin’in yükselen fiyatına ve 1 milyar USDT’lik hareketlere bağlanabilir.

USDT ve Büyüyen Kripto Para Birimi Pazarı

Tether’in pazardaki payına başka bir stabilcoin dokunmamış olsa da, DAI’nin pazardaki payı artıyor. Santiment tarafından sağlanan verilere göre, MakerDAO sisteminin yerel stabilcoin’i, toplam arzın% 12.4’ünü oluşturan USDC’nin arkasındaki pazar payının% 4.18’ini oluşturdu. Arzın büyüklüğü açısından üçüncü sırada yer almasına rağmen DAI, son 30 günde en değişken stabilcoin haline geldi. Veri Santiment tarafından sağlanmıştır.

DeF'in geleceği, DAIn'in Tethere'e meydan okumaya devam edip etmeyeceğini belirleyecek

Kaynak: Duygusallık

Tether çok geride değildi ve ikinci sırada yer alıyordu. Kullanım durumları, stablecoinlere göre farklılık gösterir ve fiyattaki bir değişiklik bunun bir yansımasıdır. DeFi patlaması piyasaya sürüldüğünden beri MakerDAO ağı ve ekibi, DAI talebini etkileyen geliştirme faaliyetlerine odaklandı.

Aynı şekilde, Tether’in Ethereum’un blok zincirinde ve BTC ticareti için artan kullanımı da talebinde dalgalanmalara neden oldu. Bu dalgalanma USDT fiyatının değişmesine neden olarak ikinci sıraya yerleşti.

İlginç bir şekilde, Tether işlem hacminde bir düşüşe tanık oldu [14x] geçen ayın işlem hacmine kıyasla. Bu, blok zincirinde günlük olarak kripto para borsalarında alınıp satılandan daha fazla USDT’nin transfer edildiğini gösterir. Fayda piyasa spekülatörleri arasında yüksekti. Ancak DAI için işlem hacmi işlem hacmini 39 kat aştı.

1598034646 192 DeF'in geleceği, DAIn'in Tethere'e meydan okumaya devam edip etmeyeceğini belirleyecek

Kaynak: Duygusallık

DAI için artan iş hacminin arkasındaki sebep, DeFi protokollerinde kullanılmasıydı. Dai’nin DeFi meraklıları arasında artan popülaritesi, Token hız ile doğrulanabilir. Token Hızı, bir madeni paranın her gün cüzdanları ortalama kaç kez değiştirdiğini ölçer. DAI’nin göreceli token hızı açısından diğer tüm stabilcoinlere hakim olduğunu öne sürdü. Tek bir DAI, sahibini günde 19 kez değiştirirken, Tether ortalama olarak yalnızca 4 kez değişir.

Tether [USDT] En büyük pazar payına sahip olabilir, ancak DAI yavaş yavaş popülerlik kazanmaktadır. Ancak, DeFi’nin bir balon olduğu spekülasyonu yüksekti ve patlarsa DAI rotası da değişebilir. O zamana kadar DAI’nin büyümesi, DeFi’nin ekosisteminde görülen büyümenin bir göstergesi olabilir.