Compound Founder, ‘olumsuz piyasa koşullarının’ DAI tasfiyesine yol açtığını iddia ediyor »Coin Otağ

12 Mart 2020’den bu yana bir günlük en büyük düşüşüne tanık olan Bitcoin, 16 bin dolar seviyelerine düştüğü için genel piyasa hareketi için olaylı bir gün oldu.

Borsalardan 1.3 milyar dolardan fazla tasfiye edildi, ancak bu satışın ortasında DeFi, Coinbase Pro’daki DAI fiyatları yükseldikçe kendi tasfiye payını gördü ve bu da Compound’dan borç alınan 85 milyon dolardan fazla DAI’nin tasfiyesine yol açtı.

Compound Finance Kurucusu Robert Leshner, Şükran Günü sabahı Pasifik Saati ile 02:00 ile 01:00 arasında gerçekleşen DAI tasfiye olayından bahsetti.

Dedi

“Temelde protokol ve fiyat beslemesi tasarlandığı gibi yürütülür; Amerika’nın en büyük borsasında, protokoldeki borçluların riskini agresif bir şekilde azaltmak için gerçek ticaret kullanıldı.

Bu neydi beklenmedik Ortaya çıkan olumsuz piyasa durumu, bunun ne kadar hızlı gerçekleştiği ve birçok kullanıcı için bu olabileceğiydi. “

Ancak, bir kullanıcının hemen belirttiği gibi,

“Platformun amaçlandığı gibi çalıştığını söylemek en iyi ihtimalle samimiyetsiz görünüyor. DAI fiyatı, başka hiçbir yerde BALL’dan daha fazla olmayan 1.03 dolara işlem gördü. Bu açık ve basit bir tacizdi. “

Piyasa, DAI’yi fiyatların normal olduğu Huobi ve Kraken’de görüldüğü gibi 1.30 $ ‘dan fiyatlandırmadı ve birçoğu bu senaryoda piyasa manipülasyonunun gerçekleştiğine dair güçlü kanıtlar olduğuna inanıyor.

Coinbase ve Uniswap, Compound’un Açık fiyat besleme oracle’ı tarafından kullanılan tek iki borsadır. Kurucu Hayden Adams’ın Twitter’da belirttiği gibi Uniswap biraz daha iyi durumda görünüyor,

“Coinbase oracle fiyatı yükselirken, Uniswap TWAP’ler fazla yükselmedi ve en uç fiyatların reddedilmesine neden oldu”

Hayden, Geliştiricilere Uniswap’i bir fiyat peygamberi olarak kullanmalarını önermeyi ne zaman bırakacaksınız ki, gerçek değeri korurken yetersiz bir çözüm olduğu defalarca kanıtlandığında?

Bu, bu senaryonun kaçınılmaz olduğuna ve var olan merkezi oracle çözümü göz önüne alındığında yalnızca ileriye dönük sorunlara yol açacağına inanan Chainlink savunucularının karşı argümanlarıyla karşılandı.

Alternatif bir Oracle Çözümü ihtiyacını kabul etmemesine rağmen, Leshner protokolde birkaç değişiklik önerdi ve olayı bir “uyandırma çağrısı” olarak adlandırdı.

Önerilen değişiklikler şunlardı:

DAI pazarının boyutunu ticari konumlara göre azaltmak için Borçlanma Limiti dahil DAI piyasa parametrelerini değiştirmek. Çapa limitlerini sıkılaştırarak, fiyatı sınırlandırarak (örneğin 1.05) veya ek muhabirler kullanarak DAI fiyat akışını değiştirmek. Bazı / tüm durumlarda muhabiri kaldırmak ve yalnızca Uniswap’e güvenmek veya tamamen farklı bir yaklaşım benimsemek.

Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda 17.805,55 $ seviyesinde.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için Twitter Sayfamıza katılın!