Borsalardaki Bitcoin miktarı azalıyor! Bu bir yükseliş sinyali mi?

Bitcoin (BTC) sahipleri Bitcoin satın almak istediklerinde doğrudan borsalardan satın alırlar. Yayınlanan verilere göre, önde gelen borsalarda tutulan Bitcoin miktarı Kasım 2018’den bu yana en düşük seviyesine düştü.

Glassnode tarafından paylaşılan verilerde, çoğu Bitcoin sahibinin birikimlerini borsalardan geri çektiği ve uzun vadeli yatırımı tercih ettiği görülüyor. “Yatırımcıların yüzde 90’ı paralarını uzun vadeli CoinDesk sitesinde saklıyor.” dedim.

Borsalarda tutulan Bitcoin miktarının grafiği. Kaynak: Glassnode

Glassnode tarafından paylaşılan güncel verilerde, borsalardaki Bitcoin bakiyelerinin son iki yılın en düşük seviyesine gerilediği belirtildi. İki yıl önceki kriz sırasında, Bitcoin ağında sert bir çatal vardı ve BTC sahipleri paralarını özel cüzdanlarına taşıdılar.

Borsalarda Bitcoin’deki düşüş fiyat artışına neden olabilir

14 Nisan’da benzer bir süreç gerçekleştiğinde, bunun gibi bir tweet gönderen Glassnode, borsalardan çekilen Bitcoin mevduatlarının uzun vadeli yatırım miktarında bir artışa işaret ettiğini belirtti.

Digital Assets Data CEO’su Mike Alfred’e göre, borsalardaki bu düşüş BTC fiyatındaki yükselişi tetikleyebilir. CoinDesk’e konuşan Alfred şu ifadeleri kullandı:

“MicroStrategy gibi büyük kurumsal yatırımcılar varken [BTC’leri] şimdi satmak için bir sebep yok. Kurumsal yatırımcı sayısını artırma potansiyeline sahipken neden satış yapasınız? “

Corona virüsü salgını başladığından beri kripto para yatırımcılarında artış olduğu biliniyor. Çoğunlukla geleneksel finans piyasalarından gelen bu yatırımcılar, kripto para borsalarında alım satım yapmak yerine kripto para portföylerini yönetmek için dış hizmetleri tercih ediyor. Borsalardaki Bitcoin bakiyesindeki düşüş de büyük ölçüde bu tercihten kaynaklanıyor olabilir.