Bitcoin’den En Çok Kim ve Nasıl Yararlandı? • Madeni Para Otag

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, grafiklerdeki üstel fiyat artışını takiben 16 Aralık’ta nihayet 2017 ATH’sini kırdı. Ancak, uzun bir atışla yapılmadı. Aslında, yazının yazıldığı sırada, BTC grafiklerde 34.000 doların biraz üzerindeydi ve iki aydan kısa bir süre önce 64.000 dolara kadar yükseldi.

Şimdi, bu durumdaki düzeltmelerin kapsamı anlaşılabilir bir şekilde önemli olsa da, meselenin gerçeği şu ki, yazının yazıldığı sırada Bitcoin, 1 yıllık bir değişimle USD karşısında %246’ya varan YTD getirileri vermeye devam ediyor. yazı. .

Bunun anlamı, bariz, abartılı volatilite şikayetlerini bir kenara bırakırsak, Bitcoin bir kez daha bir değer deposu olarak kimliğini kanıtlamıştır. Bu anlatı, vatandaşların yüksek performanslı varlıklara mutlaka erişiminin olmayabileceği ülkelerdeki kripto sahipleri için özellikle güçlüdür.

Aynı bağlamda, dünyanın en büyük kripto para biriminin yükseliş patlamasından en çok kimin yararlandığına bakmaya değer, aynı şey Chainalysis’in son raporunun konusu. Ancak burada, söz konusu raporun yalnızca 2020’nin gerçekleşen kazanımlarına baktığını belirtmek gerekir. 2021’de BTC’nin daha da yükseleceği gerçeği ışığında, aynı rakamın daha da yüksek olması beklenebilir.

Sözü edilen rapor, ABD merkezli yatırımcıların yıl boyunca Çin’den 3 kat daha fazla gerçekleşen Bitcoin kazançlarında 4 milyar doların üzerinde kazandığını buldu.

Kaynak: Chainalysis

Ancak, tabloların altında daha ilginç bulgular vardı. Herkes ABD ve Çin’in önden liderlik etmesini beklerken, gerçekten beklenmedik olan şey, iyi ekonomik ölçütler ve Bitcoin yatırımlarındaki tutarsızlıktı ve Bitcoin de buna bağlı olarak yükseliyordu.

Düşük orta gelirli bir ülke olan Vietnam, GSYİH çizelgelerinde 53. sırada ve 351 milyon dolarlık rakamlarla Bitcoin yatırım kazançları için 13. sırada yer aldı. Benzer şekilde, Orta Avrupa ülkesi GSYİH tablolarında 54. sırada yer alırken, gerçekleşen Bitcoin yatırımlarına bakıldığında 18. sırada yer aldı.

Tersine, bu yan yana gelmede de bazı farklılıklar vardı, en başta Hindistan olmak üzere. 2,9 trilyon dolarlık GSYİH ile dünyanın en büyük beşinci ekonomisi, “en düşük 18.” ekonomisidir. sırada yer aldı.

Bu, Hindistan hükümetinin kripto para birimine karşı tarihsel düşmanlığının bir sonucu olabilir.

Bu tür bir düşmanlığın, Erdoğan liderliğindeki hükümet ve merkez bankasının düzenli olarak kripto para sahiplerine ve onlarla uğraşan kurumlara baskı uyguladığı Türkiye gibi ülkelerde de görüldüğünün altı çizilmelidir. Buna rağmen, ulus devlet 2020 için Bitcoin kazançlarında 16. sırada yer aldı. Özellikle son eylemler yerel topluluğun varlık sınıfına olan güvenini sarstığı için, 2021’de durumun böyle olmayabileceği varsayılabilir.

Bitcoin son zamanlarda El Salvador’da ulusal para birimi haline getirildi. Bununla birlikte, Orta Amerika ülkesi övünecek güçlü GSYİH rakamlarına sahip değil, aynısı bu yüzyılda sadece iki kez %3’ün üzerinde büyüyor. Ayrıca, geçen yıl bir Dünya Bankası raporu, ülke ekonomisinin COVID-19 salgını nedeniyle neredeyse %9 küçülebileceğini varsaymıştı.

Böyle bir ülke için, özellikle de finansal katılımın zor olduğu bir ülke için, Bitcoin’in yasal ihale olarak benimsenmesi, dünyanın en büyük kripto para birimi ile ilişkili değeri vurgulayarak ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır.

Yukarıda bahsedilen Chainalysis raporunun, BTC’nin güvenilir bir değer deposu olarak kimlik bilgilerini ikiye katlaması ile kriptonun daha da artmasını beklediği gerçeği göz önüne alındığında, gerçekleşen bu kazanımların bu yıl daha da artması muhtemel.

Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda 38.288.00 dolardan alıcı buluyor.