Bitcoin Yüzde 330, Altın Yüzde 7 Arttı! • Madeni Para Otag’ı

Bitcoin topluluğu, özellikle endüstrinin karşı karşıya olduğu artan kısıtlamalar ve incelemeler nedeniyle merkezi yetkililerle çok uzun süredir bir kan davası içinde. Kripto ekosistemindeki savunucuların çoğu, merkez bankalarından derin rahatsızlık duyuyor; Pek çok kişi parayı ‘çöp’ ve ‘eriyen buz küpleri’ ile eşit tutarken, Bitcoin ‘dijital altın’ olarak lanse ediliyor.

Etrafındaki şüphelerden bağımsız olarak Bitcoin’i destekleyen bu endüstri lideri Michael Saylor’u düşünün. Bitcoin Treasures’a göre, halka açık kurumsal yazılım firması MicroStrategy, bir yıldan kısa bir sürede üç büyük satın alma gerçekleştirdi. Yazma sırasında, firma yaklaşık 91.326 Bitcoin tuttu. ABD Menkul Kıymetlere göre ve Exchange Komisyon (SEC) başvurusuna göre, söz konusu firma dünyanın en büyük kripto para biriminden daha fazlasını satın almak için 1 milyar dolar değerinde A Sınıfı hisse satmayı planlıyor.

Bitcoin değerli metalden daha iyi performans gösterebilir mi? Saylor, Bitcoin vs Gold tartışmasındaki tutumunu yineledi. CNBC’nin Fast Money programı hakkında şu yorumları yaptı:

“Bence hepimiz son 12 ayda enflasyon bekliyorduk ve sanırım şimdi görüyoruz. Yatırımcılar, bu dönemde Bitcoin’in %330 ve altının %7 yükseldiğini söyledi. Bu nedenle Bitcoin, enflasyon riskinden korunma olarak altından yaklaşık 50 kat daha iyi performans gösteriyor.”

Saylor tarafından Microstrategy yatırımcılarının firmanın BTC’yi ikiye katlaması konusunda sorun olup olmadığı sorulduğunda, şunları ekledi:

“Aslında bu ideal bir durum, çünkü hissemiz nakit olarak hisse başına 60 dolardan 120 dolar civarında işlem görüyordu. Yatırımcılarımız bize nakitin çöp olduğunu, bilançomuzda bir yükümlülük olduğunu söyledi. Hepsini geri versek, hisse başına 60 dolardan işlem yapıyor olurduk… Sonuç olarak %10 arttı, Bitcoin işi hissedar getirilerini artırıyor.

Ecoinometrics’in en son haber bültenindeki illüstrasyonu, altın ve Bitcoin getirileri hakkında veri sağlamak için bir parametre olarak enflasyonu içerir.

Enflasyon – Altın ve Reel Gelir

Enflasyon – Bitcoin ve Reel Getiri

Bitcoin’in Altın’a kıyasla etkileyici büyümesi, kurumsal ve perakende yatırımcıları artırmanın birçok nedeninden biridir. Son zamanlarda eklenen milyarder Paul Tudor Jones, bir portföy çeşitlendiricisi olarak Bitcoin’e olan sevgisini dile getirdi ve BTC’ye tahsisini ikiye veya üçe katlamayı hedefliyor.

Bunu söyledikten sonra, aşağıdaki açıklama Saylor’u şaşırttı:

“Bitcoin (Altın)’dan 50 kat daha iyi olduğu için tahsislerini 10 kat artırmamalarına şaşırdım.”

Oynaklık bir sorun olsa da, Microstrategy yatırımcıları ve hissedarları, Bitcoin tutma faaliyetlerinden de anlaşılacağı gibi, Bitcoin’in uzun süredir destekçileri olmaya devam ediyor.

Bitcoin meraklısı olan Saylor, Ethereum’a bakış açısını da paylaştı. Dedi ki:

“ETH, JPMorgan binasını, bankacılık kurumlarını ve tüm borsaları kaydileştirmek isteyen dijital bir uygulamadır.”

Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda 38,005.00$ civarında alıcı buluyor.