Bitcoin yükselecek mi düşecek mi?

Bitcoin (BTC) fiyatı, 10.500 dolardan 13.800 dolara yükselen muazzam bir aydan geçti. Ancak son günlerde artan Corona virüsü korkularının ortasında ivme yavaşlıyor. Bitcoin’in fiyatı 28 Ekim’de 13.800 dolardan 12.900 dolara düştü ve bu da yükseliş trendini kırdı.

Kripto piyasalarında yapılan düzeltmenin yanı sıra hisse senedi ve emtia piyasaları da zayıftı. S&P endeksi Çarşamba günü yüzde 4 düştü, gümüş ise yüzde 6 düzeltme gördü. ABD Doları Para Endeksi (DXY) iyi performans gösteren tek varlıktı. Yani yatırımcılar güvenli liman olarak yeniden dolara yöneldi.

Bitcoin Fiyat Endeksi: 1 Bitcoin Kaç TL? (BTC TL)

Bitcoin’de 13.500 ila 14.000 dolar arasında net bir direnç var.

BTC / USD çiftinin 2 günlük grafiği. Kaynak: TradingView

İki günlük grafik 13.500 $ ile 14.000 $ arasında net bir dirence işaret ediyor. Bu alan, tüm zamanların en yüksek seviyesine tekrar ulaşmanın önündeki son büyük engeldir. Birçok yatırımcı ve tüccar bu alana büyük önem veriyor.

Grafik ayrıca önümüzdeki dönemde test edilmeye hazır net bir destek bölgesi gösteriyor. Bu bölge 11.600 $ ile 12.200 $ arasında değişmektedir.

DXY sıçradı ve BTC fiyatının düşmesine neden oldu

ABD Doları Para Endeksi 1 günlük grafik. Kaynak: TradingView

Avrupa’da Corona virüsü korkusu artarken, güvenli limanlara geçiş artıyor. İlk dalga, Mart 2020’de piyasaların çökmesiyle ABD dolarına geçiş sırasında meydana geldi.

Bu dönemde ABD Doları Para Endeksi (DXY) dibe ulaştı ve 92.50 puandan yükseldi. Şu anda, DXY endeksi 94 puan civarında seyrediyor.

Bitcoin son günlerde açıkça geri çekildi. Gümüş bile sadece bir günde yüzde 6’lık bir düzeltme gördü.

ABD Doları Para Endeksi 1 günlük grafik. Kaynak: TradingView

Verilerin de ortaya koyduğu gibi, Bitcoin ile DXY endeksi arasındaki korelasyon Mart çöküşünden bu yana tersine döndü. Bu aynı zamanda altın hareketlere benzer bir model izliyor.

Bu verilerden çıkarılabilecek şey, bir sokağa çıkma yasağı durumunda Bitcoin için daha fazla düzeltme yapma olasılığının artmasıdır. Bitcoin piyasasında bu düzeltme, tasarrufların artmasına neden olabileceği için sağlıksız bir durum değildir.

Çoğu yatırımcı, bitcoin fiyatında 200.000 $ ‘a doğru düz bir çizgi görmek ister, ancak bu mümkün değil. En iyi ihtimalle Bitcoin, sıkıcı yatay hareketlerinden bazılarını tekrarlayacağı yeni bir döngünün başlangıcında. Tüm seviyeler test edildikten sonra, fiyat parabolik hareketleri takip edebilir.

Bitcoin boğaları 13.300 $ geri almalı

BTC / USDT çiftinin 2 saatlik grafiği. Kaynak: TradingView

Piyasadan likidite alırken yaygın olan sahte çıkış senaryosunun eşiğinde olabiliriz. Grafiğin gösterdiği gibi, 13,250-13,400 dolar açık bir direnç bölgesi olarak belirlendi ve daha fazla yukarı yönlü ivmeyi sürdürmek için bunun aşılması gerekiyor. Direnç bölgesi aşılmazsa, ters senaryo daha olası hale gelir.

Mevcut fiyatların altındaki seviyeler, daha yüksek zaman dilimlerinde potansiyel destek için 12.700 – 12.850 $ ve 11.600 – 11.800 $ olarak tanımlanabilir.

İkinci “cehennem mumu” senaryosu yalnızca 12.700 $ ile 12.850 $ arasındaki destek bölgesi kaybedilirse beklenebilir. Böyle bir düşüş, tüm kripto para piyasasında büyük ölçekli satışlara yol açacağından, Bitcoin’de böyle bir düzeltme olursa altcoinler bu kayıplardan zarar görecek.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar Coinotag’in görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Kararınızı verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda 13.418,35 $ seviyesinde.