Bitcoin, XRP ve ETH Düşüşlerinin Nedenleri! • Madeni Para Otag’ı

Bitcoin fiyatı 30.151 dolara kadar düştü. BTC, ETH ve XRP şu anda yüzde 10’un üzerinde kayıplarla işlem görüyor. Bazı analistler, piyasadaki zayıflığın hafta sonuna kadar devam etmesini bekliyor. Peki son piyasa çöküşlerinin arkasında ne var?

Kripto Para Birimi Düşüşlerinin Nedenleri

BTC/USD 4 saatlik grafik |  Kaynak: Binance

Bitcoin fiyatı sert düşüyor! Yatırımcı ilgisi diğer varlıklara kayıyor

Düzenleyici baskılar ve çevreye verilen zararla ilgili devam eden endişeler, son birkaç ay içinde Bitcoin fiyatına zarar verdi. Kısa vadede BTC, 28.000 dolarlık destek ile 40.000 dolarlık direnç arasında bir konsolidasyon eğiliminde. Bu ve benzeri yatay hareketlerde çoğu zaman bazı yatırımcıların işlem aralıklarında gezinmesi zordur.

Kaynak: YatırımKaynak: Yatırım

Bu arada, hem Bitcoin hem de ABD doları düşerken, Federal Rezerv’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCI) neredeyse otuz yılda yüksek seviyelere çıkarken S&P 500 rekor seviyelere ulaştı. Harcama, 1991’den bu yana en yüksek seviye olan yıllık %3.4 arttı. Uzmanlara göre, yatırımcıların odak noktası Wall Street borsalarına kaymasıyla Bitcoin ve altcoinler düşüyor. S&P 500 endeksi %0.33 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.280.70’i gördü. Teknoloji odaklı Nasdaq Composite %0,6 yükseldi.

Bitcoin, Ripple ve Ethereum %10’dan fazla düştü! Sebebi ne?

Bitcoin, Ripple ve Ethereum son 24 saatte %10’dan fazla düştü. Bu düşüşler, süresi dolan 3,8 milyar dolarlık opsiyon alım satımıyla ilgili olabilir mi? Mayıs ayının son Cuma günü, birçok seçeneğin süresi doldu ve piyasa çöktü. Bitcoin’de 83.700 BTC ve Ethereum’da 685.000 BTC’yi temsil eden seçeneklerin süresi doldu. Bu, Ethereum için bir gün içinde sona eren rekor boyutlu bir opsiyon sözleşmesidir. Analistlere göre her iki varlık da mücadele ediyor, bu da yatırımcıların bu kripto para birimlerini satmayı tercih ettiğini gösteriyor.

Alınan teoremi/TwitterKaynak: Takensteorem/Twitter

Görünüşe göre Çin’den gelen düzenleyici baskı, geçen ay Bitcoin hash oranındaki düşüşü hızlandırdı. Hash oranı, Blockchain üzerindeki madencilik ve işleme süreçleri için kullanılan toplam birleşik bilgi işlem gücünü ifade eder. Glassnode’dan alınan bilgiye göre hash oranı, Haziran 2020’den bu yana en düşük seviye olan 104 EH/s’ye düştü. Bir kripto para birimi finansal hizmetler platformu olan BitOoda, bir sonraki zorluk sıfırlamasında hash oranının 105 EH/s civarında olacağını iddia etti. Büyük olasılıkla 3 Temmuz’da gerçekleşecek ve hash oranı 19 Temmuz veya 20 Temmuz’daki bir sonraki zorluk sıfırlamasında 85 EH/s’ye daha da düşecek.

En çok düşüşe sahip Güçlü Altcoinler: Polygon, Dogecoin, SOL, DOT ve LINK!

Aslında piyasa zor zamanlardan geçiyordu. En iyi 20 kripto para listesi, günde %10’dan %15’e çift haneli sayılarla düşen bir dizi kripto para birimini içerir. Bunlardan Polygon (MATIC), Dogecoin (DOGE), Solana (SOL), Polkadot DOT ve Chainlink (LINK) en çok değer kazanan altcoinler arasında yer alıyor. Bu nedenle, son iyi haberler de piyasaya yardımcı olacak gibi görünmüyor.

Bu kötü haberin yanı sıra borsalardaki stablecoin yığını ve bu cephaneliğin nereye gideceği ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.