Bitcoin ve Yatırımcıların mevcut ve gelecekteki ilişkileri nasıl olacak?

Bitcoin’in yalnızca acemi yatırımcılarla veya yasa dışı faaliyetlerle ilişkilendirildiği günler geride kaldı. Bitcoin’in durdurulamaz boğa rallisi ve DeFi’nin yükselişi ile geçtiğimiz yıl ekosistemdeki kurumsal yatırımların benzeri görülmemiş seviyelere yükseldiğini gördü.

Yatırımcılar ve Bitcoin için gelecek

Bitcoin

Aslında, bir zamanlar her şeyi eleştirenler bile, şimdi finansman veya yatırım faaliyetlerine milyonlarca dolar ayırıyor. ABD’de enflasyon yıllar önce görülen son seviyelere ulaştığında kriptoya yönelen yatırımcıların sayısı artacak gibi görünüyor.

Fidelity Digital Assets tarafından yakın zamanda yapılan bir kurumsal yatırımcı ilgisi araştırması, tam da bunu vurguladı ve ankete katılanların %70’i yakın gelecekte dijital varlıkları satın alma veya bunlara yatırım yapma niyetlerini belirtti. Ayrıca, katılımcıların neredeyse %90’ının önümüzdeki 5 yıl içinde şirketlerine veya müşterilerinin portföylerine kripto para birimleri eklemesi beklenebilir.

Çalışma, Aralık 2020 ile Nisan 2021 arasında 1.100 küresel kurumsal yatırımcıyı araştırdı ve aynı amaçla dijital varlık maruziyeti, doğrudan kripto para birimlerine yatırım yapmak, kripto ile ilgili şirket hisseleri satın almak veya diğer yatırım ürünleri aracılığıyla risk almak olarak tanımlandı.

Bitcoin

Yukarıda belirtilen bulgu, BTC piyasasına yatırımcı ilgisini artıran diğer son anketlerle uyumludur. Bu ayın başlarında, Nickel Digital Asset Management tarafından yapılan bir anket, kurumsal yatırımcıların %82’sinin şimdi ile 2023 arasında kripto para risklerini artırmayı planladığını gösterdi. Buna karşılık, Fidelity Investments tarafından yapılan bir anket, geleneksel finansa göre konumunu eleştirdi.

Burada, şirketin dijital varlıklar şubesinin, personelini %70 oranında artıran yakın tarihli bir duyurunun ardından işlevselliğini artırdığını belirtmekte fayda var. Bu açıkça, kurumsal yatırımcıların kripto hizmetlerine olan talebinin yalnızca arttığının bir işaretiydi.

Daha da önemlisi, dünyanın en büyük aracı kurum olan TP ICAP, geçen ay Fidelity ve diğerleri ile ortaklaşa kurumsal yatırımcılar için bir kripto ticaret platformu başlatacağını duyurdu.

İnsanlar neden Bitcoin’den korkuyor?

Bitcoin

Son olarak, Fidelity tarafından yapılan anket, ankete katılan kurumların yarısından fazlasının halihazırda dijital varlıklarda tahsislere sahip olduğunu da ortaya koydu. Ek olarak, Asya’dan gelen yatırımcıların, Avrupa ve ABD’den gelenleri istikrarlı bir şekilde yakalayan kripto varlıkları daha fazla tercih ettikleri bulundu.

Ancak, ankete katılan yatırımcılar arasında giriş engelleri ve şüphecilik hâlâ yaygın. Piyasa manipülasyonu ve temel eksikliğin yanı sıra, fiyat oynaklığı, bu yatırımcıların kripto piyasasına girmesi için birincil caydırıcı olarak gösterildi. İkincisi, aslında, bir Bitcoin ETF’nin Amerika Birleşik Devletleri’nde ülkenin düzenleyici kurumları tarafından onaylanmamasının başlıca nedenlerinden biri olarak gösterildi.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizimle iletişime geçin. heyecanBizi Facebook ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!