Bitcoin Sert Bir Düşüş Oldu, Geri Dönebilir mi? | Sikke Otag

Bitcoin’deki en son fiyat düşüşleri, ABD enflasyonunun Haziran ayında 30 yılın en yüksek seviyesine yükselmesinden sonra geldi.

Bitcoin’in düşüşü

bitcoin

Bitcoin (BTC) fiyatı, ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın açıklaması öncesinde Çarşamba günü düşüş trendini sürdürdü.

Spot BTC/USD paritesi, gün içi %3.46’lık bir düşüşün ardından 17 günün en düşük seviyesi olan 31.600 $’a düştü. Bu arada, çift bağlantılı CME vadeli işlemleri %3.41 düşüşle 31.515$’a düşerek haftadan bugüne kayıplarını %9.5’e çıkardı.

Bitcoin Grafikleri

Boğalar her aşağı yönlü girişime karşı 30.000 dolar civarındaki destek seviyelerini savunmaya devam ederken, Bitcoin Temmuz başında 35.000 doları kırmaya çalıştı. Bağımsız piyasa analisti Will Clemente III, düşük satış geçmişine sahip kuruluşların spekülatif tüccarlardan daha düşük seviyelerde Bitcoin almaya devam ettiğini söyledi. Bu Stratejinin, iyi miktarda BTC arzını piyasadan etkin bir şekilde kaldırmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Clemente, “Herhangi bir kapitülasyon olayı göz önüne alındığında, bence Bitcoin’in yeniden canlanması tamamen satışların yeri ve zamanlamasına bağlı” dedi.

“Süreç tamamlandığında, piyasa bir arz şoku yaşayacak.”

Bitcoin ve ABD enflasyonu arasındaki ilişki

Bitcoin 35.000 dolardan satıldı ve Çarşamba günü gün içinde 31.500 dolara düştü. Yatırımcıları temkinli yapan bir faktör, Federal Rezerv’in hiperenflasyon krizine nasıl tepki vereceği konusundaki belirsizliktir. Şu anda 13 yılın en hızlı artan enflasyonu var.

Ayrıntılı olarak, ABD Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yayınına göre, enflasyon Haziran 2021’de aylık bazda %0,9 ve Haziran 2020’ye göre %5,4 arttı. Yüksek enflasyon okumaları dikkatleri Powell’ın Salı günü sabah 9’da Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi huzuruna çıkışına odakladı.

Bitcoin ve Enflasyon

Merkez bankası başkanı, tüketici kaynaklı enflasyondaki devam eden artışa ilişkin durumu netleştirmeyi bekliyor. Powell, daha önceki açıklamalarında, ABD işgücü piyasalarında “maksimum bir toparlanma” görmedikçe Fed’in temkinli davranması gerektiğini söylemişti.

Bu nedenle, New York şubesi başkanı John Williams da dahil olmak üzere, kendisiyle aynı fikirde olan bazı yetkililerin desteğiyle Powell, güçlü ABD büyümesi ve yüksek enflasyonun ardından Fed’in 120 milyar dolarlık aylık varlık alım programını geri çekmesini görmezden gelebilir.

Fed ve Bitcoin ilişkisi

Bu arada, Evercore ISI ekonomisti Peter Williams, yükselen TÜFE değerlerinin Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri arasındaki gerilimi artırabileceğini düşünüyor.

Bazı üyeler, genel olarak Fed’in enflasyonun geçici olduğunu düşünerek bekle-ve-izle yaklaşımı izleyeceğini eklese de, Eylül ayında başlamasını talep edebileceklerini de sözlerine ekledi.

Bitcoin’e gelince, mevcut durum, özellikle kripto para biriminin son aylarda enflasyon alarmlarına yanıt vermemesi, Çin’in kripto sektörüne yönelik baskıları, artan düzenleyici inceleme, Fed’in 2023 için faiz artırım planları ve Elon Musk’ın kripto karşıtı tweetleri. sonra kafa karıştırır.

Teknik Analiz

Anlık, anlamsız ve cansız hacimlere ek olarak, iki aylık aşağı yönlü hareket Bitcoin’i düşüş durumunda tutmaya devam ediyor.

Bitcoin grafiği

20 Mayıs’tan bu yana BTC/USD paritesi paralel bir kanal içinde düşüş eğilimi gösteriyor, destek trend çizgisinden toparlanıyor ve direnci test ettikten sonra daha da düşüyor. Aynı zamanda, 30.000-32 bin dolarlık alan, ek desteğin birleşimini sağlıyor.

Parite, Kanalın üst trend çizgisinin en son yeniden test edilmesinden sonra alt trend çizgisine doğru ilerliyor gibi görünüyor. Ancak mevcut senaryodaki kısa hedef 30.000 doların altında.

Tersine, Kanalın direnç trend çizgisinin kuzeyindeki bir kırılma, BTC/USD’nin 50 günlük basit hareketli ortalamayı bir sonraki yukarı yönlü hedef olarak 35.363 $’da test etmesine neden olabilir. Bu seviyeler son satışlara tanık oldu.