Bitcoin her anlamda merkezi değil mi? »Coin Otağ

Bitcoin, dünya çapında popülerlik kazanmış ve 350 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip merkezi olmayan bir p2p varlık sınıfıdır. Ancak bitcoin ne kadar merkezi olmayan?

Aslında buna girmeden önce, “ademi merkeziyetçi” kelimesini parçalayalım.

Genel olarak, Ademi merkeziyetçilik, Konsantre ve Merkezi Olmayan bir şeydir. Bitcoin için, ‘merkezi olmayan’ terimi esas olarak tuttuğu dijital defterlerin doğasına atfedilir. Bir düşünce deneyi olarak anlamı, Bitcoin kullanan kişilere veya Bitcoin’e ait kullanıcılara ve buna göre fiyatın nasıl değiştiğine uygulanacak şekilde genişletilebilir.

Öyleyse, Bitcoin fiyat hareketi açısından ne kadar “merkezi olmayan” hale getirilmiş?

Bitcoin, dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından kullanılan bir varlıktır. Bununla birlikte, benimsemenin çoğu, dolayısıyla kullanım, uygun düzenlemelerin olduğu ülkelerde ortaya çıkmaktadır.

Daha da önemlisi ABD’de, Avrupa’da değil, Hindistan’da değil, ABD’de oluyor. Bitcoin’in hafta sonu fiyat verilerini, yani ABD piyasaları kapalıyken alın ve açık oldukları zamanla karşılaştırın.

İlginç bir bağlantı olduğunu öğreniyoruz, Bitcoin piyasası ABD piyasalarının açık olduğu zamandan daha fazla hareket ediyor. Aslında, Bitcoin’in saatlik getirileri, Piyasalar kapalıyken yaklaşık% 0,04’e kıyasla piyasa açık saatlerinde% 0,1 civarındaydı.

Kaynak: Coinmetrics

Coinmetrics raporunda örneklem büyüklüğünün küçük olmasına rağmen kesin bir cevap vermediğini belirterek,

“Artan kurumsal katılımın bazı ilginç kanıtlarını görmeye başlıyoruz ve daha derine inmeye ve daha fazlasını keşfetmeye devam edeceğiz”

Bunun anlamı ne?

Bitcoin, çoğunlukla yeni teknolojiye açık olması nedeniyle büyük ölçüde ABD’de yoğunlaşmıştır. ABD, Kripto para birimlerini düzenler ve yeni bir varlık sınıfı, Vergilendirme vb. Olarak sınıflandırılır. Konuyla ilgili net kurallar sağlayan ilk ülkeler arasında yer aldı. Aynı şey Singapur, Avrupa vb. İçin de geçerlidir.

Yani, bu bölgelerde, bu varlık sınıfını araştıran yatırımcılar var. Ancak, Merkez Bankası tarafından sıkı bir yasağın getirildiği Hindistan gibi ülkelerde pek fazla değil. Aslında, bir anket yapıldı ve bir Hindistan borsası CoinDCS, insanların hala Bitcoin’e yatırım yapmak için mücadele ettiğini gösterdi.

Açık düzenlemelere sahip ülkelerdeki kurumsal yatırımcılar, Bitcoin’in muazzam getirilerinden yararlanma fırsatına sahip. Haklı olarak birçok şirket ve bireysel yatırımcı aynı şeyi yaptı. Perakendeden farklı olarak, Kurumsal yatırımcılar büyük paradır ve bu nedenle fiyatı çok daha geniş bir zaman dilimine taşır.

Merkezi olmayan bir yapıya sahip olmasına rağmen, Bitcoin ve daha geniş kripto pazarı ABD pazarlarına yerelleştirilmiştir. Diğer ülkeler düzenleme konusunda yavaş olsa da, bazıları Bitcoin’e yetişiyor ve umarım gelecekte Bitcoin gerçekten merkezi olmayan bir küresel pazar haline gelir.

Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda 19.378,34 dolarda.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için Twitter Sayfamıza katılın!