Bitcoin fiyatında yüzde 30 düşüş yakın olabilir

Joe Biden’in Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı ilan edilmesinin ardından Bitcoin (BTC) rallisi sona erdi ve madeni para fiyatı hafta sonu 15.500 $ ‘dan 14.400 $’ a düştü.

Yine de Bitcoin güç göstermeye devam ediyor; Madeni para, son direnç bölgesi olan 16 bin dolara yükselmeye devam ediyor.

16.000 $, Bitcoin’in yeni rekor seviyesindeki son engeli temsil ediyor. Bununla birlikte, Korku ve Tutku Endeksi 2019 yaz seviyelerine yükseldikçe, geri çekilme olasılığı artıyor.

Bitcoin Fiyat Endeksi: 1 Bitcoin Kaç TL? (BTC TL)

Bir sonraki ana direnç 16 bin dolar

BTC / USD 1 haftalık grafik. Kaynak: TradingView

Haftalık Bitcoin grafiği, yeni yüksekler test edilmeden önce kalan son direnç bölgesinin 16.000 $ olduğunu gösteriyor.

Haftalık grafik, bitcoin fiyatı yükselirken destek seviyelerini gösteriyor. Önceki direnç seviyelerini desteğe dönüştürürse, olası bir düzeltme nispeten sağlıklı olacaktır.

Düzeltme durumunda, potansiyel destek bölgesi olarak 11.600-12.000 $ bandı takip edilmelidir. Bu tür bir düzeltme, Bitcoin’in yaklaşık yüzde 30 değer kaybettiği anlamına gelir. Bu büyüklükteki bir düzeltme, 2017 boğa döngüleri sırasında da birkaç kez olduğu için tamamen normal kabul edilebilir.

İğne aşırı açgözlülüğe dönüştü

Crypto Korku ve Hırs Endeksi, mevcut piyasa duyarlılığını ölçmek için çok yararlı bir göstergedir.

Genel piyasa duyarlılığı yükseliş döngülerinde zirveye ulaşırken, endeks 100 puana yaklaşıyor. Endeks şu anda “aşırı hırs” bölgesi olan 90 puanda. Endeks, 27 Haziran 2019’da Bitcoin fiyatı 13.700 dolara ulaştığında ve o zamandan beri yüzde 50 düştüğünde bu seviyeyi tarihinde yalnızca bir kez gördü.

Bu nedenle, bir düzeltme sürpriz olmayacaktır.

Bitcoin fiyatını neler bekliyor?

BTC / USD 1 haftalık grafik. Kaynak: TradingView

Çok olası bir senaryo, Bitcoin fiyatının bu büyük artıştan sonra bir düzeltme dönemine gireceğidir. Böyle bir dönem, sürekli parabolik hareketler yerine piyasalar için denge ve doğal ilerleme anlamına gelir.

Bu bakımdan satın alma fırsatı yaratacak tek çekimde büyük bir düşüş yapmak imkansız görünmüyor. Boğalar için ideal senaryo, Bitcoin fiyatının bu düşüşten sonra güçlü bir artış yakalayana kadar belirli bir aralıkta kalması olacaktır.

Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda 16.005.42 dolar seviyesinde.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için Twitter Sayfamıza katılın!