Bitcoin Detaylı Analiz | Destek-Dirençler | Cüzdan Verileri

Merhaba sevgili arkadaşlar bugün sizlerle Bitcoin analizi yapacağız. Bu analizde çeşitli verileri kullanarak piyasanın yönünü tahmin etmeye çalışacağız. Bizi neler bekliyor, onlara hep birlikte göz atacağız.

Bitcoin Yatırımcılarının Cüzdan Verileri

CoinMarketCap verilerine göre araştırmamızda. Son 3 ayda cüzdanlarında Bitcoin tutan yatırımcı sayısında düşüş yaşandı. 3 aylık verilere göre en yüksek yatırımcıyı gördüğümüz gün olan 3 Temmuz için Bitcoin fiyatı 34.668,55 dolardı. Bakalım BTC/USDT grafiğine göre 3 Temmuz’da yaşanan yükseliş hakkında neler söyleyebiliriz.

bitcoin

Grafiğe baktığımızda yeşil bir dikdörtgen görüyoruz. Bu Dikdörtgen, 3 Temmuz’daki fiyat hareketlerinin saatlik grafiğe yansımasıdır. Daha kolay görebilmeniz için bu şekilde işaretledik.

Burada dikkatimizi çeken ilk şey, saatlik grafikte devasa bir yeşil mumun olması. Peki bu ne anlama geliyor? Şimdi 5 dakikalık grafiğe tekrar bir göz atalım.

Bitcoin

Grafikte gördüğümüz kırmızı elips bize son 45 dakikada meydana gelen yükselişi gösteriyor. Bunun nedenlerinden biri dünyanın en büyük ekonomisine sahip ABD’nin Bitcoin madencilerini ülkeye davet etmesi olabilir. Aynı zamanda, Puell Multiple göstergesi bu tarihte nadir bir satın alma sinyali yaktı. Listelediğimiz sebepler bunlar, bu pompanın sebebi bu olabilir. Bu tür haberler gelmeye devam ettikçe bu şekilde yükselişler görebiliriz. Bitcoin cüzdan sayısı ile yükselen Bitcoin. Bizim için her zaman iyiye işarettir. Bu bir balina olmadığı için, haberle birlikte kullanıcıların Bitcoin’e olan güveninin arttığını gösteriyor.

Ama son günlerdeki kötü haberle. Bitcoin cüzdanlarında yeniden ciddi bir düşüş gözlemlemeye başladık.

Bitcoin

Bitcoin Biriken Cüzdanlarda Kar-Zarar Oranı

bitcoin

CoinMarketCap’ten aldığımız veriler Bitcoin yatırımcıları için şunları gösteriyor.

Mevcut BTC/USD endeksine göre yatırımcıların yüzde 68’i kârda. Yine anlık fiyata göre cüzdanların yüzde 31’i zararda. Daha detaya inecek olursak Intotheblock isimli internet sitesinden aldığımız verilere göre toplamda 5.21 milyon BTC cüzdan hacmi 2.36 milyon BTC olacak. Aynı şekilde 5,43 milyon cüzdan da 2,87 milyon BTC hacmiyle ortalama 14,259 dolar fiyatla kârda. Daha da şaşırtıcı olan, toplam 2.75 Milyon cüzdanın, ortalama 148 $ (yüz kırk sekiz) dolar fiyatla 2.99 Milyon BTC satın alarak hala kârda olmasıdır. Bu seviyeler bize oluşabilecek destek ve direnç seviyeleri hakkında fikir verebilir.

Herkes Arkasına Bakmadan Koşar! Korku Endeksi Yerleri

Korku ve Açgözlülük endeksi verilerine dayanmaktadır. Piyasada hala korku hakim, ancak bu her şeyin sonu değil. Detaylı olarak baktığımızda şu an bulunduğumuz seviyedeydik ve bu tam olarak 2018 Rallisi öncesiydi. Aynı şekilde başka bir lokasyon, 2020 Rallisi öncesi Mart. Dolayısıyla Bitcoin için bu seviyelerin normal olduğunu söylemek mümkün.

Verileri İyi Okumamız Gerekiyor!

Şimdi, yukarıda verdiğimiz verileri okumadıysanız, önce onu okumanızı öneririm. Gelelim verilerimize. Bitcoin için verilerimiz bize bunu söylüyor. Hodl yapan cüzdanların yüzde 68’i kârda. Bu cüzdanların gelecekte satılması muhtemel mi? Evet. Peki, kalan yüzde 31’i satın almaları muhtemel mi? Evet. Hangisinin gerçekleşmesi daha olasıdır? Karda kalan cüzdanları satmak. Neden? Çünkü ortalama 14k olan cüzdan sayısı 5,43 milyon ve 2,78 milyon hacme sahipler. Piyasada korku hüküm sürüyor. Bu verileri korku indeksinden alabiliriz. Korku endeksi bize satışların yüksek olduğunu gösteriyor. Ama sadece bu değil. Verilere göre piyasa önceki boğa rallisi başlangıçlarında da aynı korku seviyesindeydi. Bu verilere dayanarak Bitcoin için önemli bir desteğin 14k, önemli bir direncin ise 54k olacağını söylemek zor değil.

Bitcoin’in geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Sorumluluk Reddi: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğabilecek herhangi bir kayıp veya kazançtan Coin Otağ veya yazarı sorumlu değildir. Hiçbir makale kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizimle iletişime geçin. heyecanBizi Facebook ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!