Bazı Ekonomistlerin Bitcoin Hakkında Yanlış Anladığı Yer »Coin Otağ

Bitcoin: Gelişmekte olan piyasalardan elde edilen gerçek bir değer mi?

Yakın tarihli bir şirket raporu, Bitcoin’in gerçek değerini içeren tartışmada büyük bir darbe aldı ve tanımına göre, bir varlığın gerçek değeri, varlığın piyasa değerini kullanmak yerine objektif hesaplama yoluyla elde edildi.

Ancak rapor, ‘nesnel hesaplamanın’ ne anlama geldiğini tam olarak açıklamadı. Bu nedenle, muhtemelen finansal modele veya hesaplamayı yapan kişilere bağlı olacaktır. Örneğin, Hanke’nin ‘nesnel hesaplaması’ BTC’ye sıfır temel değer verirken, PlanB’nin kıtlığa dayalı olarak kesin olarak hesaplanan finansal modeli, bu yükseliş döngüsünün sonunda varlık için 288 bin dolarlık bir değer öngörüyor.

Bir varlığın gerçek değeri, piyasadaki uzun vadeli varlığını belirler. ‘Baharatlı’ lezzet, jalapenoların içsel değeridir ve elle tutulur ve hissedilebilir veya tahmin edilebilir. Şimdi, uzun zamandır, bazı ekonomistler Bitcoin’i bu kadar temel bir değerle ilişkilendiremediler.

John Hopkins Üniversitesi’nde ekonomist olan Steve Hanke onlardan biri ve Hanke’nin son tweet’i;

Hanke burada ilginç bir noktaya değindi, ancak anlatıya her açıdan bakmak önemli. Tek bir düşünce zinciriyle sınırlı kalmaz.

Peki hangi objektif hesaplama daha önemlidir? Hanke, Ekonomi alanında büyük bir isim olsa da, muhtemelen Bitcoin’i fiat para birimleri veya başka herhangi bir emtia ile aynı sınırlar içinde analiz ediyor. Bitcoin ekonomisi, aksine, muhtemelen biraz daha yansıtıcıdır ve önceden tanımlanmış bir değer varsayımı ile sınırlı değildir.

Şu anda Bitcoin’in fiat gibi bir değeri var. İtibari paranın değeri esas olarak arz ve talep arasındaki ilişkiden kaynaklanır ve veren hükümet tarafından dengelenir. Altın, gümüş veya başka herhangi bir metayla geri gelmedi. Fiat’ı değerli kılan, insanların güvenidir.

BTC aşağı yukarı aynıdır. Bu tartışma 2017’de daha az noktaya sahipken, Bitcoin’in 2021’de sürekli olarak daha fazla destek ve benimseme kazanmasını desteklemek için yeterli veri var.

Bitcoin blockchain cüzdanları Ocak 2018’de 22 milyon civarındaydı. Şubat 2021’in sonuna doğru 68,24 milyona yükseldi. Ayrıca 2021’de toplam Bitcoin tüccarlarının sayısı 53 milyona çıktı. Şu anda Bitcoin ağı günde 306.335 işlem gerçekleştiriyor.

Doğal değer mi değil mi?

Ekonomistler Bitcoin’in temel veya içsel değerden daha spekülatif değere sahip olduğunu iddia etseler de, bu ekonomistler tarafından yönlendirilen bazı kurumların şu anda bilançoları için Bitcoin satın aldığını belirtmek önemlidir. ‘Jüri’ hala Bitcoin’in gerçek değerine değer olabilir, ancak 50-100 milyon kullanıcı onun değerini kabul ederse, temelde sıfır olamaz.

Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda 56.492.00 $ ‘dan alıcı buluyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için Twitter Sayfamıza katılın!