ABD Enflasyonu Sarsıldı Ethereum Geçti. Ünlü Analist Açıklandı

ABD enflasyonu 1991’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştığında Ethereum fiyatı 2.000 doların altına düştü. İkinci en büyük kripto para birimi Ethereum, yatırımcılar en son ABD enflasyon verilerini değerlendirirken Bitcoin ile birlikte satmaya devam ediyor.

Bitcoin’i takip etmek

Ethereum Ethereum/USD ve Bitcoin/USD

Ethereum (ETH), Temmuz oturumuna EIP-1559 adlı büyük bir teknik güncelleme ile girdiğinde belki de en iyimser görünüme sahipti ve yerel tokeni Ethereum, ağın ilk yakma mekanizması aracılığıyla onu daha kıt hale getirmeyi vaat ediyor.

Ancak şimdiye kadar, piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, en büyük rakibi Bitcoin’i büyük ölçüde takip etti. Pozitif korelasyon, 13 Temmuz’da New York açılış zilinden sonra, Ethereum’un 2.000 doların altına düştüğü ve 32.500 doların altına düşen Bitcoin ile senkronize olarak iki haftanın en düşük seviyelerine düştüğü zaman görüldü.

ETH/USD döviz kuru, %3.43’lük bir düşüşün ardından gün içi en düşük seviyesi 1.961 $’a ulaştı. ABD tüketici fiyat endeksi Haziran ayında %0,9 artarak, 1991’den bu yana en yüksek seviyesini işaret ederek yıllık %5.4’e yükseldi. Yatırımcılar, sürekli artan bir enflasyon oranının harekete geçeceği korkusunu öne sürerek Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini haberlerde sattılar. . ABD Merkez Bankası, niceliksel genişleme politikalarını geri çekecek.

Makro enflasyon ve Ethereum deflasyonu

Ayrıntılı olarak, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin Haziran ayı toplantı tutanakları, yetkililerin 2023’ün sonuna kadar en az iki faiz artırımından yana olduğunu ve enflasyon oranının %2’lik hedeflerinin oldukça üzerine çıkmasına izin verdiğini ortaya koydu. Merkez bankası, Mart 2020’den bu yana faiz oranlarını %0,25’in altında tutuyor, bu da yatırımcıların dolar talebini azalttı ve bunun sonucunda Bitcoin de dahil olmak üzere güvenli liman olarak adlandırılan varlıklara olan talebi artırdı.

Crypto Watch’a göre, Bitcoin ile bir yıllık 0,64 korelasyon katsayısına sahip olan Ethereum, 2020 boyunca ve 2021’in ilk çeyreği boyunca benzer makroekonomik temellerde yükseldi.

Bununla birlikte, kripto para birimi, merkezi olmayan finans (DeFi), değişmez jetonlar (NFT) ve sabit paralar dahil olmak üzere gelişen kripto sektörlerinin telaşındaki rolü nedeniyle Bitcoin’den daha iyi kazançlar kaydetti.

EthereumBitcoin’in Ethereum ile bir yıllık korelasyonu

Ancak Ethereum ağı, sıkışmış bir bant genişliği şeklinde teknik aksaklıklardan da zarar gördü. Aşırı yüklenmiş bir blok zinciri, madencileri (Ethereum’un halka açık defterine işlem yapan ve işlem ekleyen kuruluşlar) ücretlerini artırmaya sevk etti. Bazı durumlarda, kullanıcılar aktardıklarından daha fazla gaz ücreti ödemek zorunda kaldı.

Ethereum, protokolünü madenci dostu ancak enerji yoğun bir iş kanıtından daha hızlı ve daha ucuz bir hisse kanıtına geçirmeyi planladığından, sorunlar nihayet çözülmüş görünüyor. Ayrıntılı olarak, beş iyileştirme önerisi içeren Londra sert çatalı, bu verimsizlikleri gidermeyi umuyor.

EIP-1559 olarak adlandırılan iyileştirme protokollerinden biri, Ethereum’u daha az enflasyonist hale getirmek için yeni bir ücret yapısı getiriyor.

Ethereum’da toplanan ücretin bir kısmını yakmayı ve böylece kripto para birimi üzerinde deflasyonist baskı eklemeyi teklif ediyor. Ayrıca yükseltme, madencileri doğrulayıcılarla değiştirir. Bunu yaparken, Ethereum, her bir doğrulayıcının, hisse kanıtı ağını çalıştırmak için en az 32 Ethereum’u kilitlemesini gerektirir.

Bu aynı zamanda Ethereum arzının iyi bir bölümünü dolaşımdan çıkardı ve Bitcoin kadar kıt hale getirdi.

CEX.IO’nun genel müdürü Konstantin Anissimov için artan makro enflasyon, Bitcoin’in yanı sıra Ethereum için daha fazla yükseliş fırsatı sunuyor. Enflasyon karşıtı bir anlatıda ETH/USD döviz kurunun 3.000 dolara ulaşmasını beklediğini de ekliyor.

“İşler devam ederken, Federal Rezerv 2020’nin başından itibaren bilanço büyüklüğünü 8 trilyon doların üzerine çıkardı – önemli bir artış” dedi:

“Düşük fiyatlandırma, piyasa yatırımcılarının coins iç enflasyona karşı doğru bir korunma olarak hareket etme yeteneklerine güvenirken indirimli. ”
Ve öyle görünüyor ki Ether birikimi hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Güney Kore merkezli bir blockchain analitik firması olan CryptoQuant’a göre, tüm kripto borsalarındaki toplam Ethereum rezervleri, 2021’in ikinci çeyreğindeki fiyat düzeltmesinden sonra 4.384 dolardan 1.700 dolara düştü.

Korelasyon riskleri

Ethereum’un gözleri daha da yükseldikçe, Ethereum’un Bitcoin ile korelasyonu bir darboğaz olmaya devam ediyor. Ancak Seeking Alpha ile ilişkili bir finansal analist olan Josh Arnold, Ethereum ve Bitcoin’in bazen negatif korelasyon gösterdiğini vurguladı. 0.64’ün korelasyon verimliliği mükemmel değil.

Bunun yerine Arnold, kripto para biriminin 2021 Mayıs ayının ortalarında zirve yaptıktan sonra azalan bir üçgen paterni oluşturduğuna dikkat çekerek Ethereum fiyat tablosu yapısına odaklandı. Azalan üçgenler, küçük bir konsolidasyon döneminden sonra fiyatları genellikle önceki trendleri yönünde yönlendiren devam kalıplarıdır. .

ethereum Josh Arnold’un yatırım modeline dayalı azalan üçgen görünümü.

Arnold, Ethereum boğalarının yükseliş trendini sürdürmek için Üçgen desteğine sahip olması gerektiğini, aksi takdirde piyasayı ayılara kaptırma riskini alacaklarını belirtti. Açıkladı:

“Aşağı yönde azalan üçgenin kırılması, Ethereum’un yeni 2021 düşük seviyelerine çekildiğini ve tekrar destek bulmaya çalıştığını, ancak çok daha düşük olduğunu görecektir.”
Ancak Ethereum’un ayılara karşı dayanıklılığı göz önüne alındığında Arnold, kripto para biriminin daha da yükselebileceğini öngördü.