3 zincir içi veri, Ethereum’un 1.400 dolara ulaşacağını gösteriyor

Zincirdeki veriler, 2017’de ETH fiyatının 1.400 dolara yükseldiği döneme çok benziyor.

Ethereum (ETH) fiyatı şu anda 460 ile 480 dolar arasında değişiyor ve bu Aralık 2017’de görülen fiyat hareketine benziyor. O sırada fiyat fırladı ve altcoin hızla 1.400 dolara ulaştı.

2020’de benzer bir hızda olan Ether için uzmanlar, birkaç önemli zincir üstü verinin ve teknik göstergenin önceki boğa koşusunda görülen seviyelere benzer olduğuna inanıyor.

Ethereum Fiyat Endeksi: 1 Ether Kaç TL? (ETH TL)

Ether fiyatı 10 Aralık 2017’de 450 dolardı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmak sadece 34 gün sürdü. Bu fiyat patlamasından önce, altcoin iki haftadan uzun süredir yatay olarak işlem görüyordu. Benzer bir şey olursa, zincir üzerindeki ölçümler ve geçmiş veriler bunun önümüzdeki on gün içinde gerçekleşebileceğini gösteriyor.

Aralık 2017 (solda) ve Kasım 2020’de (sağda) Ethereum fiyat hareketleri. Kaynak: TradingView

Son fiyat hareketi, 2017 sonlarında görülen büyük artışla karşılaştırılıyor. Fiyat önemli bir ölçü olsa da ağ kullanımı ve işlem hacmi hakkında detaylı bilgi vermiyor.

Günlük işlemlerin boyutunu ve miktarını değerlendirmek için Coinmetrics tarafından sağlanan düzeltilmiş işlem verilerine bakmaya değer.

Ortalama günlük işlemler ve transferler. Kaynak: CoinMetrics

Kasım 2017’de Ethereum ağında işlem gören ve aktarılan ortalama günlük kavramsal miktar 830 milyon dolardı. Gösterge aniden değişti ve 2 milyar doları aştı. Aynı göstergenin mevcut senaryoyla da güçlü bağları var.

Ağ etkinliğini daha iyi ölçmek için, günlük etkin adres sayısı da analiz edilmelidir. Etkin kullanıcı sayısı olarak yorumlanmayabilir, ancak kesinlikle güvenilir bir ağ kullanımı göstergesi sağlar.

Kasım verileri

550.000 günlük aktif adresle önceki ayın en yüksek seviyesini tekrarlıyor gibi görünüyor. Bu sefer, aktivite seviyesi 2017’nin sonlarına göre çok daha yüksek.

Tabii ki, merkezi olmayan finans (DeFi) ve stablecoin’lerin artan kullanımı da buna katkıda bulunuyor. Getiri havuzları ve merkezi olmayan borsalar, birden çok adresi içeren on binlerce günlük işlemin arkasında.

Günlük aktif Ether adresleri. Kaynak: CoinMetrics

Kasım 2017’de günlük aktif adres sayısı mevcut rakamın çok altında 200.000 civarındaydı. Ancak yıl sonuna kadar günde 500.000 ağ adresi ele geçirildi.

Zincirdeki veriler mevcut duruma yeterince yakın görünse de, fiyat hareketi büyük ölçüde hacme bağlıdır. Çünkü ticari faaliyetin doğrudan ağın kullanımıyla ilgili olması gerekmiyor.

Eter ortalama günlük hacim. Kaynak: Messari

Günlük ortalama hacimde şu anki 1.3 milyar dolarlık seviye, bir önceki aya göre yüzde 50 artışa işaret ediyor. Merkezi olmayan borsaları içermedikleri için bu veriler daha da belirgin hale geldi.

Eter günlük şeffaf hacim. Kaynak: Messari

İşin garibi, mevcut Ether hacmi Aralık 2017’de görülen seviyeye yakın. Göz ardı edilemeyecek bir tesadüf olduğu söylenebilir.

Mevcut günlük aktif adresler, işlemler / transferler ve işlem hacmi, Ether’in 450 $ civarında işlem gördüğü 2017 yılı sonu ile uyumludur.

Bu nedenle, analistlerin önümüzdeki birkaç hafta içinde 1.400 dolarlık bir boğa piyasasının mümkün olduğuna inanmak için sağlam nedenleri var.

Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda 17.764.69 $ ‘dan alıcı buluyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için Twitter Sayfamıza katılın!